НБУ домігся скасування судових рішень про відновлення роботи банку "Союз"

Все про економіку та фінанси

08.09.2020 Шостий апеляційний адмінсуд на вимогу Нацбанку скасував рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 10.04.2020 в справі №826/7833/16 в частині зобов’язання НБУ відновити функціонування банку “Союз”. Суд апеляційної інстанції закрив провадження в цій частині справи.

В іншій частині рішення суду першої інстанції було залишене без змін (у ньому йшлося в т.ч. про скасування рішення регулятора щодо ліквідації банку “Союз”).

І рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 10.04.2020, і постанова Шостого апеляційного адмінсуду від 08.09.2020 засекречені. Про них стало відомо з ухвали Верховного Суду від 23.10.2020, якою було відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Сергія Дядечка (екс-власник виведеного з ринку банку “Союз”) на постанову суду апеляційної інстанції в цій справі.

З огляду на недавню судову практику в інших подібних справах, не виключено, що постанова Шостого апеляційного адмінсуду від 08.09.2020 була прийнята на підставі т.зв. "закону про банки" (також відомий як “антиколомойський” закон), який був ухвалений Верховною Радою в травні за наполяганням МВФ.

Згідно з цим законом, якщо суд скасує рішення НБУ про виведення банку з ринку, процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиняється, а продаж активів і розрахунки з кредиторами банку тривають. При цьому законом визначено передумови та процедура отримання колишніми власниками виведених з ринку банків компенсацій та їх форма. Основну роль у цьому питанні має відігравати спеціальний суб’єкт – «міжнародно визнана аудиторська фірма», яка після аналізу фінансового стану банку має підтвердити розмір шкоди, якщо така була завдана власникам виведеного з ринку банку.

Як писав Finbalance, 11.06.2020 Верховний Суд на підставі закону про банки частково задовольнив касаційну скаргу НБУ та частково скасував рішення судів нижчих інстанцій у справі №826/4275/16, якими Нацбанк було зобов’язано відновити функціонування виведеного з ринку банку “Союз”. Провадження у цій частині суд касаційної інстанції закрив.

Разом з тим, Верховний Суд залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій у частині, якими було скасовано постанову НБУ про ліквідацію банку “Союз” (була прийнята Нацбанком на підставі висновків про систематичні порушення банком “Союз” в сфері фінмоніторингу). Верховний Суд вирішив, що “суди обґрунтовано дійшли висновку, що постанова №162/БТ є протиправною, а отже, суди не втрутились у дискреційні повноваження НБУ” (цитата).

Додамо, що 19.08.2020 Госпсуд Донецької області задовольнив позов банку “Союзу” до ТОВ "Альтком "Бетон-Строй" (пов’язане з групою “Альтком”) у справі №905/61/20 та вирішив стягнути з відповідача (позичальник) на користь позивача 2,17 млн дол заборгованості за кредитним договором №21/36-КЛТ-13 від 24.12.2013.

При цьому суд відмовився взяти до увагу заяву представника ФГВФО, який просив суд залишити позов без розгляду. Своє рішення суд мотивував тим, що відповідний крок суперечив би "інтересам ПАТ "Комерційний банк "Союз" (цитата).

Нагадаємо, 15.03.2016 правління НБУ прийняло постанову №162/БТ «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «КБ «Союз». Основною підставою для такого рішення називася "факт встановлення систематичного порушення банком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" (цитата).