НБУ: дефіцит держбюджету може бути виявитися більшим, ніж очікувані урядом 7,5% ВВП

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, фактичний дефіцит держбюджету за підсумками 2020 року може виявитися більшим, ніж очікувані урядом 7,5% ВВП. Причина цього - ризики невиконання дохідної частини і необхідність розширення соціальних видатків, зокрема на підтримку Пенсійного фонду.

Основним джерелом фінансування мають стати внутрішні запозичення – перш за все від банків. Вони мають значну вільну ліквідність і з кінця квітня активно нарощують портфель ОВДП. При цьому левову частку забезпечили саме державні банки.

"Активність держави на внутрішньому борговому ринку має й негативну складову – часто вона призводить до ефекту витіснення інвестицій та зменшення обсягів кредитування економіки. А надмірне нарощування державними банками портфеля ОВДП може суттєво змінити структуру балансів цих фінустанов та знизити їхню інвестиційну привабливість у майбутньому", - констатує НБУ.

Він також звертає увагу, що закон про бюджет на 2020 рік дає змогу уряду надавати державні гарантії необмежено.

"Проте цей інструмент має використовуватися виважено. Як свідчить український досвід попередніх років, корпоративний борг у випадку кризи часто перетворюється на державний. Станом на кінець І кварталу 2020 року п’ята частина від сумарної заборгованості перед бюджетом за кредитами під державні гарантії припадає на ліквідованих юросіб. Для послаблення таких ризиків уряду слід зосередитися на програмах, які мають невеликий обсяг та потенційно ефективні, насамперед програмах підтримки МСБ", - зауважує Нацбанк.

На його думку, повернення дефіциту бюджету до помірних значень повинно відбутися вже з наступного року.

Парламент у червні не підтримав запропоновану урядом Програму діяльності Кабінету Міністрів України, яка містила значну кількість потенційних бюджетних зобов’язань: гарантій, дешевих кредитів, субсидій окремим секторам, пільг зі сплати податків. Однак ці ініціативи залишаються на порядку денному Кабміну. Користь для економіки від таких заходів має бути добре прорахованою і перевищувати потенційні втрати бюджету, наголошує НБУ.