НБУ: базові галузі скоротили виробництво в жовтні на 2,6%

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, в жовтні індекс виробництва базових галузей (ІВБГ) знизився на 2,6% в річному вимірі.

Як зазначається, незважаючи на високий урожай зернових культур, обсяги виробництва в рослинництві знизилися в результаті як більш швидкого збору врожаю в попередні місяці, так і нижчої врожайності окремих сільськогосподарських культур порівняно з минулим роком. Зростання обсягів виробництва продукції тваринництва, зокрема за рахунок птахівництва, дещо зменшило негативний внесок сільського господарства в цілому.

Поглибився спад у промисловості (до 5% р/р) через погіршення показників діяльності всіх її основних видів. Так, у переробній промисловості збільшилися темпи падіння в металургії через несприятливу зовнішню кон`юнктуру. Зменшилися обсяги виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, а також у машинобудуванні. Нижчий попит з боку вітчизняної металургії та зниження світових цін на металеві руди в жовтні зумовили падіння обсягів їх видобування.

Водночас стримували падіння ІВБГ поліпшення показників будівництва, зокрема завдяки сприятливим погодним умовам, торгівлі і транспорту. Зростання роздрібного товарообороту прискорилося (до 11% р/р) і далі підтримуване стійким зростанням доходів населення (середня заробітна плата збільшилася на 16.4% р/р та 9.2% р/р у номінальному та реальному вимірах відповідно) та подальшим поліпшенням споживчих настроїв домогосподарств.

У жовтні 2019 року споживча інфляція сповільнилася до 6.5% р/р, а базова інфляція – до 5.8% р/р (з 7.5% р/р та 6.5% р/р у вересні, відповідно).

“Жорстка монетарна політика була вагомим чинником, який стримував фундаментальний тиск на ціни. Це проявлялося як через канал обмінного курсу, так і через поліпшення інфляційних очікувань усіх груп респондентів. Завдяки зміцненню гривні ціни на непродовольчі товари, які значною мірою представлені імпортними товарами чи мають високу частку імпорту в собівартості, знизилися порівняно з жовтнем попереднього року”, - зауважує НБУ..

Водночас зберігався тиск на ціни з боку стійкого зростання споживчого попиту та підвищення витрат, зокрема на оплату праці. Це відобразилося у прискоренні зростання цін на послуги. Ціни на сирі продукти харчування також зростали швидше через менші обсяги урожаю окремих культур цього року. Натомість повільніше зростали адміністративно регульовані ціни, у тому числі завдяки здешевленню газу. Крім того, сприятлива ситуація на валютному ринку України на тлі низьких цін на енергоресурси на світових ринках у жовтні сприяли зниженню цін на паливо. Ці ж фактори і далі тиснули в бік зниження цін на промислову продукцію, зростання яких в річному вимірі сповільнилося до 0.2%.