НБУ: базові галузі економіки в квітні впали на 15,4%

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, через карантинні обмежня в квітні ІВБГ (індекс виробництва базових галузей) впав на 15.4% порівняно з аналогічним періодом 2019 року (у березні - 6.3% р/р).

Як зазначається, попри відсутність прямих карантинних обмежень на промислову діяльність, спад у промисловості поглибився (до 16.2% р/р). “При цьому за областями вищий рівень захворюваності COVID-19 корелював із суттєвішим спадом промислового виробництва у регіоні, вірогідно, через більш суворе дотримання карантину та регіональні відмінності у структурі промисловості”, - констатує Нацбанк.

Він зауважує, що зниження інвестиційного та споживчого попиту призвело до поглиблення спаду в машинобудуванні, погіршення зовнішньої кон’юнктури – у металургії, а низький попит з боку більшості видів економічної діяльності – в енергетичному секторі.

“Вторинні ефекти від карантинних обмежень та низький споживчий попит на тлі погіршення споживчих настроїв поглибили спад у виробництві споживчих товарів, у тому числі харчових, а також зумовили стрімке падіння роздрібної торгівлі (до 14.9% р/р). Уперше в історії практично повністю припинилися пасажирські перевезення (падіння пасажирообороту становило 95.8% р/р). Спад у базових галузях, різке падіння обсягів імпорту і менші обсяги транзиту газу позначилися на погіршенні показників оптової торгівлі та вантажообороту. Тривало падіння у будівництві на тлі обмеженого бюджетного фінансування та скорочення попиту на житло через зростання невизначеності”, - коментує НБУ.

Разом з тим, Нацбанк звертає увагу, що “в травні попит і пропозиція робочої сили почали відновлюватися на тлі послаблення карантинних обмежень і відповідного поліпшення економічних очікувань”.

Зокрема, НБУ вказує на поліпшення настроїв бізнесу. “Підприємців підбадьорило пом’якшення карантинних обмежень, досить сприятлива ситуація на валютному ринку і певне відновлення попиту на товари та послуги. Як наслідок, індекс очікувань ділової активності підприємств (ІОДА), який ми розраховуємо щомісячно, зріс з 29,9 до 36,6 пунктів. Компанії усіх опитаних нами секторів – промисловості, будівництва, торгівлі, сектору послуг – підтвердили, що у травні результати їх діяльності очікуються дещо кращими, ніж у квітні.

Втім, до показників докризового рівня все ще далеко. Значення нашого індексу нижче 50 пунктів сигналізує про переважання песимістичних настроїв бізнесу. У більшості підприємств поки що немає планів щодо збільшення кількості працівників. Вони все ще занепокоєні перспективами невисокого попиту на свою продукцію, менших обсягів продажів та ймовірністю зростання цін на послуги підрядників”, - зауважує Нацбанк.

Нагадаємо, за даними Держстату, в І кварталі ВВП скоротився на 1,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Згідно з квітневим прогнозом МВФ, у 2020 року ВВП України впаде на 7,7%, а в 2021 році зросте на 3,6%.

Кабмін прогнозував, що українська економіка в 2020 році впаде на 4-8%.

За прогнозами НБУ, ВВП України в ІІ кварталі впаде на понад 11%, за підсумками всього року - на 6-7%.