Смолій: банки отримають в НБУ рефінансування на 5 років для кредитування реального сектору

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Яків Смолій під час брифінгу щодо зниження облікової ставки з 10% до 8% в контексті підтримки ліквідності банків і надання їм довгострокового рефінансування для кредитування реального сектору економіки (в т.ч. інфраструктурних проектів) зазначив таке:

“Останній місяць ми працювали над комплексом інструментів для підтримання економіки. За рахунок їх упровадження ми зможемо розширити банкам доступ до фінансування, яке вони зі свого боку зможуть спрямувати на кредитування реального сектору економіки. Це має посилити стимулюючий ефект від зниження облікової ставки.

Наша мета - це спроможність банків допомогти економіці України якомога швидше стати на ноги після завершення карантинних обмежень.

Усі розроблені заходи ми будемо впроваджувати поступово у квітні-червні.

По-перше, ми плануємо з наступного тижня збільшити термін надання рефінансування на щотижневих тендерах із 30 до 90 днів.

По-друге, ми маємо намір розширити перелік прийнятної застави для залучення банками коштів за стандартними інструментами підтримання ліквідності. Ми розглядаємо можливість включення до заставного пулу корпоративні облігації, випущені під держгарантії, а також муніципальні облігації.

По-третє, ми завершуємо роботу інструменту процентного свопа, який банки зможуть використовувати для мінімізації процентного ризику. Ми очікуємо, що він стане доступним у другому кварталі.

По-четверте, ми запровадимо довгострокові кредити рефінансування на термін до 5 років. Вони будуть надаватися під плаваючу ставку та під таку ж заставу, що й тендерні кредити. Зараз ми завершуємо технічну підготовку до запровадження цього інструменту і плануємо провести перший аукціон з надання довгострокового вже в першій половині травня.

Цей інструмент стане додатковою гарантією підтримання ліквідності в банківській системі в разі погіршення настроїв учасників фінансового ринку через поширення коронавірусу. Також ми розраховуємо, що банки зможуть використовуватися цей різновид рефінансування для підтримання економіки через більш активне кредитування проектів, які потребують довгострокових вкладень, зокрема, інфраструктурних. Це сприятиме відновленню ділової активності та зниженню безробіття”.

Заступник глави НБУ Олег Чурій додав таке:

"Що стосується стандартних інструментів підтримки ліквідності, які з наступного тижня будуть подовжені з 30 днів до 90 днів, а також довгострокового рефінансування, то по ним ми не вводимо ніяких обмежень щодо об`єму, який ми готові давати на ринок. У той же час основним обмеженням є наявність ліквідної застави, які банки можуть нам надати в пул і під які ми можемо надавати рефінансування. Знову ж таки ця застава надається з урахуванням коригуючих коефіцієнтів, які покривають ринковий та кредитний ризик НБУ.

Щодо процентного свопу, який призначений для мінімізації процентного ризику банків, то ми плануємо проводити аукціони вже цього кварталу. І якраз по цьому інструменту будуть обмеження щодо об`єму".