Сологуб: банки можуть купувати ОВДП за рахунок рефінансу НБУ

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Дмитро Сологуб під час брифінгу таким чином відповів на питання щодо доцільності/недоцільності внесення змін в законодавство з точки зору розширення опцій для Нацбанку купувати ОВДП:

“На нашу думку, ситуація з фінансуванням дефіциту бюджету є наразі нормальною, є великий обсяг ліквідності в банківській системі. Міністерство фінансів цей обсяг утилізує через свої аукціони.

НБУ підтримує ліквідність банківської системи через кредити рефінансування й довгострокові [позики]. Також є новий інструмент хеджування процентних ризиків (своп).

Система працює достатньо ефективно і ми не вважаємо, що потрібно щось вигадувати.

Крім того, вагомою частиною фінансування дефіциту бюджету цього року є надходження від наших офіційних партнерів, від донорів. Тому хочу наголосити, що дуже важливо це продовжувати, щоб отримувати ці кошти від МВФ, Світового банку, Європейської комісії.

<...> Коли ми говоримо про рефінансування НБУ, то воно не є цільовим. Банки використовують його для своїх потреб - вони можуть купувати державні цінні папери, воно можуть кредитувати. В країні, в якій існує достатньо значний дефіцит бюджету, зрозуміло, що його потрібно якось фінансувати. І продаж державних цінних паперів у національній валюті є одним з основних механізмів”.

Нагадаємо, на днях міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що наразі немає потреби, щоб НБУ купував ОВДП на вторинному ринку.

Разом з тим, сьогодні прем`єр Денис Шмигаль сказав, що покупки Нацбанком облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на вторинному ринку можливі в окремих випадках, “але це не може бути практикою”.

"Щодо викупу ОВДП державою на вторинному ринку, то це можливо в окремих випадках, але це не може бути практикою", - зауважив глава Кабміну в ході робочого візиту в Брюссель, відповідаючи на питання, як він ставиться до можливої ​​купівлі Нацбанком ОВДП на вторинному ринку.

На уточнююче питання, наскільки доцільно це робити зараз, прем`єр підкреслив, що "це можливо, але доцільність визначає Міністерство фінансів".