НБУ агітує бізнес хеджувати валютні ризики

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що в умовах гнучкого курсоутворення компанії-виробники у цивілізованому світі хеджують свої ризики за форвардів та свопів, причому і "в Україні є можливість використовувати ці інструменти, але банки та підприємці поки що чомусь не поспішають це робити” (цитата).

НБУ наголошує, що завдяки валютній лібералізації, український бізнес вже має можливість укладати валютні форварди під здійснення експортно-імпортних операцій, а також залучення іноземних кредитів. Причому як зауважує регулятор, для банків така операція не несе ризиків, а виробникам це дає змогу зафіксувати валютний курс на майбутнє, який є прийнятним для них, закласти ці цифри в бізнес-план та не думати про коливання на валютному ринку.

Нижче - роз’яснення Нацбанку:

“Як це працює, якщо коротко.

Наприклад, маємо такі вхідні дані: поточний курс - 25 грн/дол, вартість гривні – 14% річних, вартість долару – 4% річних. Компанія хоче купити долар через півроку, але зафіксувати курс зараз. У такому випадку банк позичає на ринку гривню під 14%. На ці гривні він зараз купує валюту (по 25) і розміщує на депозит під 4% Фактично банк несе витрати у розмірі: 4%-14%= -10% річних. За 6 місяців це 5% Банк закладає ці витрати в ціну для клієнта: 25+5%=26,25 грн/дол. 26,25 – це собівартість. Додамо послуги банку – нехай це буде умовно 20 коп, отже ціна купівлі валюти клієнтом – 26,45 грн/дол.

І навпаки за тих самих умов, якщо через півроку клієнт хоче продати валюту, відбувається аналогічний процес, але навпаки. Банк позичає валюту на ринку під 4%, продає її (по 25) і розміщує гривні на депозит під 14% Фактично банк отримує прибуток у розмірі: 14%-4%=10% річних, а за 6 місяців це буде 5% Банк додає цей прибуток до ціни для клієнта: 25+5%=26,25 грн/дол. 26,25 – це собівартість. Треба врахувати інтерес банку – оскільки він купує, то він віднімає умовні 20 коп, і готовий запропонувати клієнту продати валюту по 26,05 грн/дол, зафіксувавши цей курс вже зараз”.

Детальніше про це у презентаціях з семінару НБУ:

Про монетарну політику НБУ: її вплив на процентні ставки, обмінний курс та ціни - тут.

Про інструменти хеджування валютних ризиків бізнесу на українському ринку - тут.

Про використання форвардних контрактів для хеджування валютних ризиків на практиці - тут.