Нардепи зі "Слуги народу" внесли у ВР оновлений законопроект про деривативи та фінринки

Все про економіку та фінанси

Група з п’яти депутатів фракції "Слуга народу" за підсумками обговорення в Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) законопроекту №9035 "Про деривативи та фінансові ринки" зареєструвала оновлений законопроект №2284 "Про внесення змін до деяких законів щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів", пише "Інтерфакс-Україна".

"Маю надію, що зусилля, витрачені на підготовку документа, на його роз`яснення, на зближення позицій з усіма стейкхолдерами, - все було недаремно. І так званий фінансовий безвіз стане для України реальністю, і нас нарешті визнають відповідними ринку капіталу ЄС", - прокоментував новий документ голова НКЦПФР Тимур Хромаєв у Facebook.

Водночас, за даними агентства "Інтерфакс-Україна", саморегульовані організації на фондовому ринку (СРО), з листа яких президентові з різкою критикою на адресу комісії в серпні цього року розпочалося обговорення цього законопроекту, заявляють, що низку їхніх критичних зауважень не було враховано.

Як зазначено в повідомленні Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв, уже досягнуто домовленості з головою профільного комітету ВР Данилом Гетманцевим щодо продовження доопрацювання цього документа в стінах парламенту.

На сайті ВР поки що немає тексту законопроекту, узгодження якого курирувала член команди президента Володимира Зеленського Вікторія Страхова, а на першому етапі - нинішній прем`єр Олексій Гончарук.

Згідно з презентацією законопроекту, оприлюдненою головою НКЦПФР, він імплементує обов`язкові в ЄС вимоги актів MiFID II, MIFIR, EMIR.

У частині фінансової інфраструктури законопроект передбачає введення інституту оператора регульованого ринку для забезпечення централізованого укладання та виконання угод, створення торгового репозиторію (бази даних) для повноцінного функціонування ринків деривативів та запровадження центрального контрагента для зняття ризиків невиконання угод і розрахунку за ними.

Крім того, планується створити модель Багатосторонньої торговельної системи (MTF) — ринок для малого та середнього бізнесу і запровадити гнучкий ринок облігацій і контрактів деривативів — Організовану торговельну систему (OTF).

Передбачається, що організатори торгівлі замість однієї ліцензії на фондовому ринку та відсутності таких на товарному ринку обиратимуть із семи ліцензій на ринках капіталу і двох ліцензій - на товарному ринку.

Згідно з презентацією, в частині фінансових посередників заплановано трансформацію торговця цінними паперами в інвестиційну фірму за європейською моделлю, що дасть змогу їм офіційно надавати інвестиційні консультації. Окрім того, передбачається розширити можливості таких фірм за рахунок пов`язаних агентів, які можуть діяти від імені, в інтересах, під контролем та за рахунок фірми.

Проект закону також передбачає впровадження диференційованого підходу до ліцензування фінансових посередників, відповідно до якого менша відповідальність передбачає менше вимог.

У частині фінансових інструментів заплановано введення деривативних контрактів, депозитних сертифікатів банків і випуск за новою процедурою більш захищених корпоративних облігацій. Окрім цього, законопроект передбачає введення загальних правил випуску похідних цінних паперів.

Намічено також впровадити диференційований підхід до інвесторів (із поділом їх на кваліфікованих і некваліфікованих), запровадити звітність щодо деривативних контрактів, а також правила остаточності розрахунків у платіжних і депозитарних системах та ліквідаційного нетингу.