МВФ: заяви НБУ про політичний тиск повинні хвилювати всіх

Все про економіку та фінанси

Глава представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман в інтерв`ю для Liga.net так відповів на питання, чи проводить Володимир Зеленський консультації з Фондом щодо кандидатів на посаду голови НБУ:

"МВФ не бере участі у призначенні вищих посадових осіб держави. Ми працюємо з інституціями та зосереджуємось на виробленні політики й проведенні реформ.

Ми вважаємо, що керівництво та персонал НБУ ефективно впроваджували виважену грошово-кредитну та фінансову політику, і важливо, щоб ця політика була продовжена і при новому очільнику".

При цьому Йоста Люнгман так відповів на питання щодо незалежності НБУ: 

<...> Те, що керівництво НБУ відверто каже, що воно піддається політичному тиску, повинно хвилювати всіх.

<...> Поточна програма Stand by ґрунтується на збереженні цієї системи та продовженні економічної політики інфляційного тарґетування, плаваючого валютного курсу, накопичення міжнародних резервів та зміцнення фінансового сектора.

<...> Незалежність центрального банку – це не просто абстрактна теоретична концепція, яку можна зігнути і скрутити відповідно до будь-якої реальності. Існують чітко встановлені зв’язки між незалежністю центрального банку та економічними результатами. Фонд підтримує Україну у розробці добре збалансованої системи забезпечення незалежності та підзвітності НБУ. Ми також переконані, що модель управління центральним банком та система управління монетарним та фінансовим секторами відповідають економічним інтересам України.

<...> За всіма критеріями, Національний банк відмінно робить свою справу і ефективно виконує свої завдання, як визначено в Конституції та законі про НБУ. Наразі інфляція низька, міжнародні резерви високі, а банківський сектор у хорошій формі. Це створило передумови для сталого економічного зростання, оскільки перш, ніж робити довгострокові інвестиції, інвестори хочуть бути переконані в макроекономічній стабільності. Разом з тим, інвестори також повинні бути впевнені у захищеності своїх прав власності, ефективному і рівному ставленні до бізнесу з боку органів влади та справедливості і безкорупційності судів.

Крім того, довгострокове зростання потребує розвиненої транспортної інфраструктури, добре освіченої робочої сили та гарних умов життя. Ось чому структурні реформи настільки важливі в Україні. Але впровадження цих реформ є обов’язком виконавчої та законодавчої гілок влади. Незважаючи на те, що за останні п’ять років було зроблено чимало щодо реформування економіки, і за останній рік було ухвалено низку важливих законів, багато чого ще тільки належить зробити.

<...> Важливо пам’ятати, чому центральний банк повинен бути незалежним. Ми знаємо, що виважена грошово-кредитна, валютна та фінансова політика мають надзвичайно позитивний вплив на довгостроковий економічний розвиток. Але ми також знаємо, що інколи хороша політика непопулярна, а деякі політики прагнуть стимулювати швидке зростання.

Однак, безвідповідальна політика центрального банку врешті-решт призводить до високої інфляції, нестабільності валютного курсу, проблем у фінансовому секторі, низького рівня економічного зростання та високого рівня безробіття, як ми це спостерігали під час минулих криз в Україні. Визнаючи спокусу надмірного короткотермінового стимулювання, більшість країн, що розвиваються, і розвинених країн мають незалежний центральний банк з чіткими повноваженнями робити те, що є правильним для економіки в довгостроковій перспективі. Ця модель виявилася успішною. Україна створила систему забезпечення незалежності центрального банку відповідно до найкращої міжнародної практики у 2015 році. Ця система добре послужила Україні та сприяла швидкому відновленню та зростанню економіки.

Але для того, щоб ця модель працювала, центральний банк повинен відчувати впевненість в тому, що він може приймати важкі, але необхідні, рішення без політично умотивованих наслідків, що політичний істеблішмент буде захищати незалежність центрального банку, коли його дії ставлять під сумнів, і що незалежність центрального банку поважатимуть і за буквою, і за духом закону".