МВФ та ЄБРР вказали на виклики в реформі корпоративного управління в Україні

Все про економіку та фінанси

Керуючий директор ЄБРР в країнах Східної Європи і Кавказу Маттео Патроне під час круглого столу заявив, що феформа корпоративного управління в Україні переживає період певної кризи, однакза підсумками консультацій з українською владою  є надія рухатися далі цим шляхом, пише "Інтерфакс-Україна".

"Я підтримую думку, що це зараз негативний період в реформі (корпоративного) управління. Але вважаю, що це невелика вибоїна на дуже довгій дорозі, яка спрямована в правильному напрямку", - сказав чільний представник ЄБРР.

За його словами, такі "вибоїни" і "ями" сповільнили шлях вперед.

"Неправильний наратив щодо корпоративного управління, нелогічні законодавчі ініціативи, а також деяке втручання в управління активами, без яких ми б із задоволенням обійшлися", - змалював Патроне ситуацію.

Водночас представник ЄБРР вважає, що не варто говорити про якусь змову проти реформи корпоративного управління в Україні. На його думку, в результаті консультацій з представниками української влади ситуацію можна виправити.

Представник МВФ в Україні Йоста Люнгман в ході дискусії зазначив, що реформа корпоративного управління є однією з основ програми співпраці з Україною, оскільки підвищує ефективність державного сектору і знижує бюджетні ризики. Він нагадав, що Україна взяла на себе зобов`язання в рамках поточної програми stand by, і Фонд очікує їх виконання. 

"У нас є програма з Україною, в рамках якої Україна взяла на себе певні зобов`язання, чітко прописані у меморандумі. Ми продовжуємо контактувати з владою, щоб моніторити прогрес у дотриманні цих зобов`язань", - сказав Й. Люнгман.

Він відзначив прогрес у корпоративному управлінні в Україні, зокрема незалежність наглядових рад у більшості банків.

"Ми також бачимо, що належне корпоративне управління - це не те, що ви робите один раз і потім забуваєте. Його потрібно продовжувати підтримувати і акціонерам, і політичному істеблішменту, і тут ми бачимо, що є багато сумнівів щодо цього", - додав постійний представник МВФ.

Він наголосив, що ціль програми Фонду - забезпечити професійне управління банком, зокрема відсутність політики в управлінні банком.

"Це має бути виконано більшістю наглядових рад, які представляють акціонерів, захищають управління від політичного втручання і забезпечують результативність роботи правління" - пояснив він.

Додамо, що гендиректор держконцерну "Укроборонпром" Айварас Абромавичус заявив, що в середу передав президенту Володимиру Зеленському лист від голів наглядових рад із проханням вирішити проблему із введенням на період карантину обмеження зарплат у держкомпаніях у 47 тис. грн на місяць, оскільки це знижує ефективність роботи і загрожує втратою професійних фахівців.

"Щодо зарплат особисто дав (президенту) два листи: один - від голів наглядових рад усіх держкомпаній, і один - особисто від мене, що страждають 36 керівників (підприємств з концерну "Укроборонпром") дуже важливих держкомпаній через це обмеження", - сказав А. Абромавичус.

За словами гендиректора "Укроборонпрому", була відверта розмова на цю тему з главою держави, який уже розуміє цю проблему.

"Але наразі немає голосів у Верховній Раді, тому будуть запропоновані у вересні інші механізми, щоб прибрати ці (обмеження)", - сказав А. Абромавичус.

Він зазначив, що говорити про повну втрату політичної підтримки реформи корпоративного управління передчасно. "Наразі на політичному рівні, будемо відверті, проблеми корпоративного управління не є в пріоритеті, на жаль", - водночас констатував гендиректор "Укроборонпрому".

Як повідомлялося, із введенням карантину в березні цього року виплати чиновникам високого рангу та керівництву держкомпаній були обмежені 10 мінімальними зарплатами - 47,23 тис. грн.

У програмі співпраці з МВФ stand by влада України взяла на себе зобов`язання скасувати це обмеження до 1 липня. Наприкінці цієї сесії в першій половині липня президент вніс відповідне питання до Верховної Ради на позачергову сесію, проте потім відкликав його.

На сьогодні карантин в Україні діє до кінця серпня і з великою ймовірністю буде продовжений далі.