Молодший партнер китайців: Ярославський хоче зайти в т.ч. на Харківський авіазавод

Все про економіку та фінанси

Олександр Ярославський заявив, що його група DCH може залучити в Харківський авіазавод 1 млрд дол.

“Із цієї суми $100 млн будуть спрямовані на виплату боргів; $500 млн – на добудування літаків, виробництво яких уже розпочато, а також закладення нових; $400 млн – на програми розвитку. Неважливо, буде це приватизація чи державно-приватне партнерство”, - сказав О. Ярославський.

Цей коментар бізнесмена з’явився після заяви прем’єра Дениса Шмигаля, що концесії Харківського авіазаводу не буде.

Раніше повідомлялося, що СБУ підозрює співвласника “Мотор Січ” В`ячеслава Богуслаєва в незаконному продажі 56% акцій компанії китайським інвесторам. На вимогу СБУ в 2018 році акції “Мотор Січ” були заарештовані. Також була неофіційна інформація, що китайці можуть контролювати (претендувати на право власності) на 75% акцій “Мотор Січі”.

У серпні 2020 року китайська Skyrizon заявила, що разом з групою DCH Ярославского подала заявку в Антимонопольний комітет України на придбання акцій “Мотор Січі”. При цьому Skyrizon відкликала з АМКУ попередню заявку, яку подавала разом з “Укроборонпромом” (якому, як зазначалося, могло дістатися близько 25% акцій "Мотор Січі").

Група DCH Ярославського повідомляла, що претендує на більш ніж 25% акцій підприємства «Мотор Січ», про що вона, як зазначалося, домовилася зі Skyrizon.

Також в групі заявляли про новий арешт акцій “Мотор Січі”, який був накладений на вимогу правоохоронців.

Віце-прем`єр міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський констатував, що Кабмін виступає за те, щоб стратегічні українські підприємства залишалися в Україні, розуміючи важливість залучення інвесторів до "Мотор Січ", але йому (уряду) "абсолютно не потрібні жодні посередники в пошуку інвесторів".

Урядовець також інформував, що мав зустріч з послами "Великої сімки" (в G-7 не входить Китай), на якій піднімалося питання залучення інвестицій в різні галузі промисловості України з боку партнерів.

О. Уруський також наголошував, що Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості (Мінпром) має погоджувати план реформи таких стратегічних підприємств, як "Мотор Січ", зокрема купівлю їхніх акцій.

Секретар РНБО Олексій Данілов підкреслював, що за дорученням президента Володимира Зеленського апарат РНБО вживає "вичерпні заходи щодо збереження пріоритетності національних інтересів держави в питанні розвитку стратегічних підприємств і унеможливлення передачі в незаконний спосіб іншій державі українських оборонних технологій" (цитата).

Експерти в контексті можливого переходу “Мотор Січі” під контроль китайців вказували на ризик перенесення українського виробництва авіадвигунів до Китаю, а також попереджали про можливе погіршення взаємин України та США через продаж цього активу китайцям.

Про занепокоєння США продажем "Мотор Січі" китайським власникам заявив під час візиту в Києві наприкінці серпня 2019 року на той момент радник президента США з питань безпеки Джон Болтон. Наприкінці минулого року тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор заявив, що США розраховують на нову операцію із залучення на "Мотор Січ" американського або іншого інвестора, щоб підприємство не було продане китайському покупцю.