Міністр соцполітики: реальний прожитковий мінімум в Україні - 4,2-4,3 тис грн

Все про економіку та фінанси

Міністр соцполітики Марина Лазебна заявляє, що на сьогодні реальний прожитковий мінімум в Україні становить 4,2-4,3 тис грн, тоді як у держбюджеті на 2020 рік прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць із 1 січня 2020 року становить 2 027 грн, з 1 липня - 2 118 грн, з 1 грудня - 2 189 грн, пише "Інтерфакс-Україна".

"Перегляд підходів до визначення реального прожиткового мінімуму - це вимога часу. Ми маємо, нарешті, сказати людям, яким є реальний прожитковий мінімум. Тому що на сьогодні це фактично рівень виживання, а не проживання. Іноді дивуєшся, коли дивишся, який набір продуктів і товарів туди входить, і як це можна прив`язати до виміру гідного життя людини. Тому передусім треба змінити підходи і сферу його застосування", - сказала Лазебна.

Міністр зазначила, що на сьогодні в 40 законах виплати, штрафи і надбавки прив`язані до прожиткового мінімуму, у зв`язку з чим у держави склалася патова ситуація, коли через штучно створений низький прожитковий мінімум влада не може ефективно управляти соціальними стандартами.

"Тому спільно з профільним комітетом Верховної Ради працюємо над тим, щоб змінити методологію. Ми дискутуємо, наприклад, щодо формули визначення: буде він становити 40% від середньої заробітної плати у країні чи визначатиметься нормативно-структурним методом", - додала вона.

За словами Лазебної, Мінсоцполітики є прибічником саме нормативно-структурного методу, суть якого полягає у визначенні вартості продовольчої складової прожиткового мінімуму і його питомої ваги, за основу беруться показники Міністерства охорони здоров`я про те, скільки треба людині споживати різних продуктів харчування.

Міністр наголосила, що на сьогодні реальна вартість прожиткового мінімуму становить 4,2 - 4,3 тис. грн.

Відповідаючи на запитання, чи буде у бюджеті наступного року він зафіксований на такому рівні, Лазебна заявила, що так має бути, "але ми маємо визначитися, як ми досягатимемо цього стандарту. Але, головне, чесно показати реальний прожитковий і не вводити в оману людей".