Мінфін РФ готує масштабний випуск держоблігацій

Все про економіку та фінанси

Росія приступає до серйозного нарощування державних витрат для фінансування боротьби з економічною кризою, що буде супроводжуватися "масштабним" зростанням емісії ОФЗ (облігацій федерального займу), сказав заступник міністра фінансів РФ Олексій Мойсеєв, пише Reuters.

З початку 2020 року російський Мінфін продав ОФЗ на 1,147 трлн рублів. Глава відомства Антон Силуанов говорив раніше, що внутрішні запозичення можуть досягти в цьому році 4,0-4,5 трлн рублів.

"Ми зараз приступаємо до масштабного нарощування держвидатків для цілей фінансування боротьби з кризою, це призведе, звичайно, до значного зростання випуску ОФЗ, - сказав Мойсеєв на фінансовому форумі РСПП. - Не хотілося зараз називати цифри, але це буде наймасштабніший зростання емісії наших цінних паперів".

Чиновник запевнив, що нарощування боргів не призведе до надування бульбашки: "Це не призведе до проблем з погашенням, це ніяка не піраміда. Там є цілий ряд ознак пірамід державного боргу, жодного з цих ознак у нас немає".

Найбільші держбанки, які вже стали основними покупцями ОФЗ, обігнавши за обсягом покупок нерезидентів, висловлювали готовність купувати держборг на трильйони рублів при запуску Центробанком механізму рефінансування у вигляді річних аукціонів репо.

Мойсеєв сказав, що купувати ОФЗ банкам буде набагато простіше, ніж кредитувати економіку, і це турбує чиновників.

"Зрозуміло, що банкам зараз буде запропоновано велику кількість інструментів першокласної якості. І мабуть банки, при інших рівних, будуть або просто віддавати перевагу в умовах дефіциту капіталу інструментам, де немає ні ризику, ні особливих вимог до капіталу, перед ідеями щодо фінансування проектів в економіці, де є і вимоги до капіталу, і ризики. І, власне, обслуговування самих кредитів вимагає набагато більше віддачі від банків, ніж просто купити ОФЗ", - додав чиновник.

Другий можливий наслідок, який турбує Мінфін, це зростання залежності рубля від поведінки іноземних інвесторів.

"Це неминуче призведе до того, що підвищиться наша залежність від покупців ОФЗ, які бачать для себе як базову валюту - іноземну валюту, в доларах. Це не обов`язково повинні бути іноземці, може і російські інвестори, які, тим не менш, базуються в іноземній валюті", - сказав Мойсеєв.

"У випадку, якщо їм здасться, що ситуація в якийсь момент погіршилася, це може привести до додаткових ризиків волатильності. Тому що такі люди іноді, не завжди - тому що зараз цього не було, але іноді - починають різко виходити з локальної валюти. Тобто класика жанру для emerging markets", - сказав Мойсеєв.

За березень-квітень, основні місяці прояви кризи, частка нерезидентів в ОФЗ впала до 30,6% з рекордного піку в 34,9%.

"Всі ці речі відбуваються досить часто. Поки ми не бачимо ніяких серйозних передумов ні до чого з цього ", - сказав Мойсеєв.

Заступник міністра зауважив, що багато хто критикує Центробанк і Мінфін за недостатність вжитих заходів, приводячи в приклад досвід західних країн, щедрих на вливання в економіку.

"Ми не можемо так робити... Всім буде гірше, якщо ми повторимо і радянський, і російський досвід накачування економіки грошима, який приведе в кінцевому підсумку до того, що знеціниться все і буде гірше всім", - підсумувів він.