Мінфін погодився реструктуризувати борги ФГВФО на десятки мільярдів гривень

Все про економіку та фінанси

2 вересня відбулось чергове засідання Ради з фінансової стабільності. Зокрема, було обговорено питання відновлення платоспроможності Фонду гарантування вкладів фізосіб та схвалено механізм реструктуризації його боргів, йдеться в заяві НБУ, Мінфіну, ФГВФО.

Як було констатовано, для вчасних та повних виплат вкладникам неплатоспроможних банків ФГВФО змушений був залучати кредити від уряду та НБУ. На сьогодні заборгованість ФГВФО за номіналом векселів перед урядом становить 48,1 млрд грн та відсотки за цими позиками, що мають бути погашені до 2031 року.

Після значних виплат вкладникам у 2015-2017 роках ФГВФО змушений спрямовувати на погашення цих боргів наявні кошти, які мали б забезпечувати стабільність системи гарантування вкладів.

Під час засідання Рада рекомендувала забезпечити стабільність системи гарантування вкладів через конвертацію поточних зобов’язань ФГВФО перед урядом та майбутніх процентних платежів в умовні зобов’язання.

Заборгованість Фонду в частині, що відповідає нарахованим відсоткам за векселями, буде погашатися за рахунок коштів, стягнутих з колишніх власників та пов’язаних осіб банків, діяльність яких призвела до неплатоспроможності цих установ, а також за рахунок коштів, що надійдуть до Фонду як кредитора за виплачені ним гарантовані суми вкладникам.

Погашення заборгованості в частині номіналу векселів здійснюватиметься за рахунок накопичених надлишкових коштів Фонду гарантування вкладів, які перевищують суму, необхідну для виконання ним своїх функцій, та є не нижчою від 2,5% від загальної гарантованої суми вкладів.

Перерахування надлишку коштів в погашення умовних зобов’язань також не має призвести до погіршення фінансового стану ФГВФО.

"Підтриманий Радою сценарій дасть змогу перейти до підвищення суми гарантованих державою вкладів до 600 000 грн після здійснення реструктуризації зазначених боргових зобов’язань Фонду.

Для імплементації цієї рекомендації необхідно внести відповідні зміни до законодавства.

Рада з фінансової стабільності схвалила План реструктуризації боргів Фонду з обмеженим терміном дії для відновлення платоспроможності Фонду до кінця 2021 року, як того вимагав підписаний у червні поточного року Меморандум про економічну та фінансову політику [з МВФ]", - йдеться в повідомленні НБУ.

У засіданні Ради з фінансової стабільності взяли участь голова НБУ Кирило Шевченко, міністр фінансів Сергій Марченко, директор-розпорядник ФГВФО Світлана Рекрут, глава НКЦПФР Тимур Хромаєв, перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова, заступник міністра фінансів Юрій Драганчук.

Рада з фінансової стабільності створена в березні 2015 року указом президента. Рада є форумом для фахового обговорення системних ризиків, що загрожують фінансовій стабільності держави.