Мінфін: доходи загального фонду держбюджету за 2019 рік були на 3,1% менші від плану

Все про економіку та фінанси

Міністерство фінансів констатує, що за оперативними даними Держказначейства, за підсумками 2019 року доходи загального фонду держбюджету зросли на 5,5% - до 879,8 млрд грн (на 3,1% менше від розпису).

Доходи загального фонду держбюджету від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зросли на 19,9% р/р до 110 млрд грн і перевищили план на 3,6% через вищі темпи зростання середньої зарплати, ніж було враховано в бюджеті. Ліпші фінансові результати підприємств сприяли зростанню надходжень від податку на прибуток підприємств (ПнПП) на 11,8% р/р до 107,1 млрд грн, що на 12,1% більше за план.

Як повідомляло впродовж року Міністерство фінансів, існували кілька ключових чинників, які не дозволяли виконувати планові показники за доходами державного бюджету.

- доходи від ПДВ з ввезених на територію України товарів становили 287,4 млрд грн. Доходи було виконано на 89,6% від річного плану через міцніший обмінний курс гривні, нижчу ціну на газ та повільніші темпи зростання імпорту товарів, ніж враховано в бюджеті, звільнення з січня 2019 року від оподаткування ПДВ імпорту сонячних батарей та вітряків, зменшення обсягу розмитненого імпортного природного газу;

- доходи від акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів у сумі 61,7 млрд грн становили 79,8% від річного плану, що пов’язано передусім зі зниженням обсягів виробництва тютюнових виробів та частковим задоволенням попиту на тютюнову продукцію шляхом зменшення залишків готової продукції на складах;

- від рентної плати за користування надрами та інших ресурсів надійшло 46,3 млрд грн. Вони становили 80,1% від розпису. Нижчі за планові надходження пояснювались нижчим видобутком газу, зниженням середньої митної вартості імпортного природного газу, зниженням ціни природного газу для забезпечення побутових споживачів та виробників теплової енергії, міцнішим курсом гривні, ніж було враховано в бюджетних показниках на 2019 рік.

За оперативними даними Держказначейства, неподаткові надходження до загального фонду держбюджету в сумі становили 119,4% від плану. Так, протягом року від трансферту прибутку НБУ надійшло 64,9 млрд грн, що на 17,3 млрд грн більше за план.

Мінфін нагадує, що впродовж року повідомляв про невиконання розпису за доходами від частини чистого прибутку та дивідендів внаслідок заборгованості кількох компаній, запровадженням диференційованого підходу до визначення частки дивідендів та нижчими фінансовими результатами окремих підприємств. Водночас в результаті погашення заборгованості кількома підприємствами, а також сплати у грудні Нафтогазом 8,5 млрд грн дивідендів за 2019 рік доходи від частини чистого прибутку та дивідендів надійшли у сумі 46,3, що становить 103,9% від розпису.

“При цьому сплата в грудні частини дивідендів НАК Нафтогазом розрахована на базі чистого прибутку за 11 місяців, не складає ризиків для 2020 року та не містить в собі податків та додаткових дивідендів, очікуваних від отримання 2,9 млрд доларів США від Газпрому як наслідок величезної роботи команди НАК, офісу Президента та уряду по відстоюванню прав України”, - підкреслює Мінфін.