Міненерго прогнозує дефіцит коштів у ДП "Гарантований покупець" на 26 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Згідно з прогнозами Міненерго, у 2020 році сума виплат виробникам електроенергії за «зеленим» тарифом складе понад 52 млрд грн (без ПДВ), а обсяг додаткової надбавки таким виробникам до ринкової ціни на електричну енергію у 2020 році перевищить 33 млрд грн, пишуть “Українські новини”.

“Як наслідок, прогнозується поява значного дефіциту ДП «Гарантований покупець», що відповідає за здійснення оплати виробникам за «зеленим» тарифом, в обсязі близько 26 млрд грн залежно від ціни на ринку «на добу наперед» та курсу євро. Така ситуація призведе до затримки із розрахунками з виробниками за «зеленим» тарифом”, - констатують у Міненерго.

За даними відомства, на початок травня 2020 року, незважаючи на зимовий сезон і низький коефіцієнт використання встановленої потужності сонячних електростанцій, обсяг заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробниками за відпущену в 2020 році електричну енергію вже становив 7,2 млрд грн (без урахування третьої декади квітня).

Міненерго зауважує, що “враховуючи створені державою правові, організаційні та економічні стимули”, впродовж останніх років в Україні спостерігається стрімке зростання встановлених потужностей об’єктів відновлюваної енергетики. Зокрема, потужність об’єктів, які використовують ВДЕ (відновлювані джерела енергії) зросла на 30% (+0,3 ГВт) за 2017 рік, на 66% (+0,9 ГВт) за 2018 рік, та майже втричі впродовж 2019 року (+4,3 ГВт).

На кінець І кварталу 2020 року встановлена потужність об’єктів відновлюваної енергетики, що приєднані до об’єднаної електроенергетичної системи (ОЕС) України, становила близько 6,9 ГВт, не враховуючи великі гідгоелектростанції, об’єкти з ВДЕ на окупованих територіях (0,6 ГВт) та малі сонячні електростанції приватних домогосподарств (0,6 ГВт).

За 2019 рік частка виробленої з використанням з ВДЕ, включно з великими гідроелектростанціями, електричної енергії у загальному енергетичному балансі країни склала 8,7%, що значно перевищує закладений в Енергетичній стратегії України на період до 2035 року показник – 7% у 2020 році, зауважує Міненерго.

Контекст

У квітні Міненерго заявило про кризу неплатежів на ринку електроенергії.

За даними НКРЕКП, "зелена" енергетика, виробляючи 8% електроенергії, забирає 26% грошового обороту на ринку.

Як зазначалося, за 2019 рік "зелена" генерація в Україні зросла на 11,6 % і на кінець квітня її потужність досягла в 7117 МВт. Ще близько тисячі МВт планується ввести до липня.

За оцінками НКРЕКП, якщо ситуація буде розвиватися в тому ж напрямі й будуть реалізовані всі заплановані проекти, то вже у 2021 році на ВДЕ буде припадати 57% грошей при частці у виробництві на рівні 19%.

За даними ДП "Гарантований покупець", в 2019 році воно заплатило за "зелену" електроенергію 15,8 млрд грн.

Зокрема, за липень 2019 року виплати по "зеленому тарифу" склали 3,1 млрд грн, за серпень - 3,4 млрд грн, за вересень - 3,1 млрд грн, за жовтень - 2,2 млрд грн, за листопад - 2,2 млрд грн, за грудень - 1,8 млрд.

Як повідомлялося, 14 травня 2020 року Кабмін на переговорах з інвесторами у ВДЕ (відновлювані джерела енергії) запропонував проект меморандуму, який передбачає зниження "зеленого" тарифу для сонячних електростанцій на 25%, для вітроенергетичних - на 12,5% без продовження термінів дії цього тарифу.

Згідно з документом, терміни введення в експлуатацію СЕС обмежуються 1 липня 2020 року, ВЕС - 1 липня 2021 року. Ті, хто введе свої об`єкти в експлуатацію після зазначених строків, зможуть взяти участь в аукціонах на квоти підтримки виробництва електроенергії з ВДЕ.

Міненерго заявляло, що Світовий банк підтримує намір уряду відтермінувати введення в експлуатацію нових електростанцій, що працюють на відновлюваних джерелах енергії.

За прогнозом "Укренерго", виробництво електроенергії в 2020 році порівняно з 2019 роком знизиться на 7,1% до 143,09 млрд кВт-год.

Виробництво електроенергії атомними електростанціями (АЕС) скоротиться на 11,2% до 73,7 млрд кВт-год, тепловими електростанціями (ТЕС) - на 13,45% до 38,872 млрд кВт-год, а виробництво електроенергії теплоелектроцентралями (ТЕЦ) збільшиться на 2,2% до 11,108 млрд кВт-год. Гідроакумулючі і гідро-електростанції (ГАЕС і ГЕС) скоротять виробництво електроенергії на 19,3% до 6,349 млрд кВт-год. При цьому очікується збільшення виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в 2 рази до 11,375 млрд кВт-год.

Відповідні обсяги виробництва електроенергії зафіксовано в прогнозному балансі, який Міненерго оновило в кінці квітня.

Великі промислові споживачі скаржилися на суттєве здорожчання електроенергії. При цьому Міненерго запевняло, що ціна на електроенергію для населення в поточному році не зміниться.

У кінці лютого ДП "Гарантований покупець" прогнозувало дефіцит коштів на виплати за “зеленим” тарифом у 2020 році в розмірі 24-31 млрд грн.

На початку травня ДП "Гарантований покупець" оцінювало свій борг перед виробниками електроенергії на 12,1 млрд грн, у т.ч. 7,2 млрд грн - перед відновлюваними джерелами енергії, 4,8 млрд грн - перед “Енергоатомом”, 166 млн грн - перед Укргідроенерго. Разом з тим, як зазначалося, борг "Укренерго" перед ДП “Гарантований покупець” перевищив 11,7 млрд грн.

"Цей ефект призвів до того, що “Енергоатом” обмежує відпуск електроенергії нашому підприємству. У лютому обмеження становили 25% від того, який повинен був бути рівень поставки, а в березні і квітні - 40%. Такий же обсяг очікується і в травні", - зазначали в ДП "Гарантований покупець".

За інформацією цього держпідприємства, Укргазбанк та Ощадбанк готові надати йому кредити на 3,4 млрд грн під держгарантії.

ЄБРР заявляв про готовність надати кредитну підтримку для “Укренерго”, щоб частково покрити його дефіцит коштів.

“Укренерго” надає послуги з передачі електричної енергії та послуг з диспетчерського управління, купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та балансування. Із липня 2019 року на компанію було покладено спеціальні обов’язки із збільшення частки виробництва енергії з альтернативних джерел.

У І кварталі 2020 року "Укренерго" зафіксувало збиток 4,64 млрд грн, тоді як за аналогічний період минулого року був прибуток 1,17 млрд грн (за весь 2019 рік - прибуток 1,86 млрд грн, за 2018 рік - 2,6 млрд грн).

У квітні Міненерго заявляло про борг постачальників електроенергії для населення перед “Укренерго” на 5 млрд грн, з яких 4,7 млрд грн виникли у зв’язку із заборгованістю населення.

У квітні “Укренерго” відсудило в ДП “Енергоринок” 1,7 млрд заборгованості.

Держпідприємство “Енергоринок” до кінця червня 2019 року виконувало функцію оптового постачальника електроенергії. Із 01.07.2019 в Україні запущена нова модель оптового ринку електроенергії, яка передбачає ліквідацію ДП "Енергоринок" як єдиного покупця і продавця електроенергії. Відповідно до закону "Про ринок електричної енергії", ДП "Енергоринок" здійснює діяльність до повного погашення кредиторської та дебіторської заборгованості за електроенергію.

За даними “Енергоринку”, на 01.03.2020 його кредиторська заборгованість становила 27 млрд грн, а дебіторська - 30 млрд грн.

Це держпідприємство повідомляло, що на початок 2019 року серед його найбільших боржників були держпідприємство "Регіональні електричні мережі" (15,15 млрд грн), яке в процедурі банкрутства та спеціалізується на поставках електроенергії для вуглепрому; "Луганське енергетичне об`єднання" (5,4 млрд грн); ДТЕК Донецькі електромережі (5,2 млрд грн); ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля (2,1 млрд грн); "Луганськобленерго" (1,6 млрд грн); Одесаобленерго (1,1 млрд грн); Черкасиобленерго (1 млрд грн); Запоріжжяобленерго (1 млрд грн); ДТЕК Крименерго (793 млн грн); ДТЕК Дніпровські електромережі (553 млн грн); інші компанії (3,3 млрд грн).

Разом з тим, “Енергоатом” (оператор чотирьох діючих АЕС) у 2019 році подав позов до “Енергоринку” про стягнення 19 млрд грн заборгованості (з яких 9,8 млрд грн - основний борг та 9,2 млрд грн - інфляційні втрати).

Також “Енергоатом” ініціював справу про банкрутство “Енергоринку”. Однак Госпсуд м. Києва ухвалою від 02.12.2019 відмовився відкрити відповідне провадження, вказавши в т.ч., що згідно з законом “Про ринок електричної енергії”, Верховна Рада має прийняти закон щодо особливостей погашення заборгованості за електричну енергію, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії.

30 квітня 2020 року Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2386 “Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії”, який передбачає списання заборгованості

- підприємств вугільної галузі за електроенергію перед ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго»;
- ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго» перед ДП “Енергоринок”;
- ДП «Енергоринок» перед НАЕК “Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго”;

При цьому на суму списаної заборгованості має бути збільшено статутний капітал НАЕК ”Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго” за рахунок випуску ОВДП.

Залишкові борги дебіторів "Енергоринок" має переуступити кредиторам. При цьому НРКЕ зобов`язана передбачити кошти для погашення боргів операторів електромереж в тарифі на передачу електроенергії. Інші непогашені борги “Енергоринку” мають бути списані, а сама компанія ліквідована.

Міністерство фінансів в експертному висновку до законопроекту зазначило, що запропоновані норми розбалансовують держбюджет та призведуть до фіскальних ризиків на суму до 28,1 млрд грн.

Крім того, Мінфін вказував у т.ч. на невизначеність джерела збалансування фінансового стану “Укренерго”, заборгованість перед яким пропонується списати.

У травні нардеп з фракції "Слуга народу" зареєстрував законопроект №3459 про внесення змін до держбюджету на 2020 рік (щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії).

Документом пропонується збільшити обсяг внутрішніх держзапозичень для погашення ланцюгової заборгованості на оптовому ринку електричної енергії у розмірі 7,9 млрд грн, у т.ч.

– погашення заборгованості за електричну енергію, яка утворилася на оптовому ринку електричної енергії, у зв’язку з постачанням до 30 квітня 2015 року (включно) електричної енергії споживачам на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей – 5 млрд грн;

– погашення заборгованості за електричну енергію підприємствами водопостачання, що знаходяться або постачають послуги на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей – 1,9 млрд грн;

– погашення заборгованості за спожиту електричну енергію державних підприємств вугільної промисловості – 1 млрд грн.