Мінекономіки: невдовзі Нацбанку слід буде стимулювати інфляцію

Все про економіку та фінанси

Заступник міністра економіки Сергій Ніколайчук не виключає, що з огляду на зниження інфляції в 2019 році до 4,1%, вже найближчим часом задача НБУ "буде зворотною - підвищити інфляцію до цілі".

"Не думаю, що на відміну від центральних банків розвинутих країн, з цим мають бути проблеми", - додав чільний представник Мінекономіки, який донедавна працював у Нацбанку.

Нижче - повний текст допису С. Ніколайчука у Фейсбуці:

"Стрімке зниження інфляції в ІV кварталі до нижньої межі цільового діапазону НБУ стало сюрпризом для всіх аналітиків і експертів. Ще у жовтні мало хто вірив, включаючи НБУ, Уряд, МВФ і представників приватного сектору, що інфляція взагалі потрапить до цільового діапазону (консенсусний прогноз Focus Economics інфляції на кінець року був тоді 7,0%).

Уже очевидно, що всі недооцінили міцність курсу гривні і його перенесення на ціни.

По-перше, портфельні вподобання економічних агентів змінились суттєво на користь гривні. І говорити, що це виключно вкладення нерезидентів у ОВДП буде явною помилкою. У ІV кварталі НБУ викупив у свої резерви на ринку 4 млрд дол США, тоді як вкладення нерезидентів у ОВДП за цей період зросли лише на 0,8 млрд дол США. Лише частково можна пояснити такі обсяги викупу і відповідного тиску на зміцнення гривні операціями Нафтогазу, продажем рекордного врожаю зернових та іншими факторами з боку зовнішньої торгівлі. Ключовим фактором все-таки стало переосмислення економічними агентами курсових перспектив гривні, у результаті чого нарешті порушилася традиційна для останніх років сезонність, що однак взагалі не притаманна обмінним курсам.

По-друге, нарешті зміцнення курсу стало серйозно відображатися на цінах. Ціни завжди більш інертні в бік зниження, ніж у бік підвищення. Тим більше в країні з історичним досвідом високої інфляції. Однак, навіть в умовах стійкого споживчого попиту та високих темпів зростання заробітних плат є ліміти для утримання високої маржі, що врешті стало відображатися передусім на цінах імпортованих товарів, і відповідно - на базовій і загальній інфляції.

У результаті маємо всі підстави для швидшої нормалізації монетарної політики ніж прогнозувалось у жовтні НБУ та ринковими експертами, що зазвичай були ще більш інертними. З нетерпінням очікую на рішення Правління НБУ 30 січня.

Але найголовніше навіть не це. Фактично, своєю реакцією на прискорення інфляції до локального максимуму 16% у середині 2017 року НБУ довів свою націленість і спроможність знижувати інфляцію до встановлених цілей. Скоріш за все, протягом найближчого часу задача буде зворотною - підвищити інфляцію до цілі. Не думаю, що на відміну від центральних банків розвинутих країн, з цим мають бути проблеми

Водночас, така реакція і результати мають переконати і населення, і бізнес, і інвесторів, що ми маємо інституційно сильний і спроможний центральний банк. У результаті очікую на зниження інфляційних очікувань і прив’язку їх до інфляційних цілей, а отже - і на зниження ринкових процентних ставок (зокрема, і за банківськими продуктами), причому не тільки номінальних, але й реальних. І це має стати вагомим імпульсом для стійкого економічного зростання".