Мережко - про право України вийти з Мінських угод

Все про економіку та фінанси

Глава парламентського комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, заступник голови української делегації в Тристоронній контактній групі, нардеп з фракції "Слуга народу" Олександр Мережко заявив, що в України з`явиться право вийти з Мінського процесу, якщо буде доведено, що Росія несумлінно виконує Мінські домовленості, пише Lb.ua.

При цьому він зазначив: якщо в такому випадку українська сторона вирішить покинути переговори односторонньо, санкції проти РФ збережуться.

"Якщо Україна дотримується своїх зобов`язань, а Росія ні, у нас з`являється право – і я тут наводжу аналогію з міжнародним договором – через недотримання й порушення домовленості контрагентом вийти з процесу. Це буде більше не юридичне, а політичне право. Однак санкції при це все одно діятимуть. Адже це не з нашої вини сталося порушення Мінських домовленостей", – сказав Мережко.

Водночас він нагадав, що російська сторона вже недобросовісно себе повела, коли провела кілька ніким не визнаних виборів на тимчасово окупованих територіях Донбасу.

Представник "Слуги народу" погодився з тим, що Україні необхідно прорахувати всі ризики виходу з Мінська, проте підкреслив, що за фактом переговори завершилися ще у 2015 році.

"Мінські домовленості закінчились 31 грудня 2015 року. Те, що в нас зараз є, – це процес переговорів, своєрідний майданчик. Йдеться про спробу зберегти те, що можна зберегти, виходячи з тих зобов`язань, які були взяті сторонами в рамках "Мінська", розвинути або наповнити ці домовленості новим змістом. Я згоден із тим, що необхідно прораховувати ризики, але право виходу в нас з`являється", – сказав він.

За словами Мережка, Мінський процес "може перетворитися в довготривалу платівку", однак він акцентував, що в українська сторона поки не планує складати приблизний текст нових угод – "Мінська-3".

"Такого плану поки немає. Зараз ми зосереджені лише на сумлінному виконанні того, що зафіксовано в тексті Мінських угод, попри всі інтерпретації, на деякі положення, які ми відкидаємо", – позначив нардеп.

Представник України в ТКГ також підкреслив, що нині дуже складно закріпити так званий особливий статус Донбасу в Конституції України. Це, як заявляє Мережко, провести технічно складно.

"Тут же мова йде про статус окремих районів Донецької та Луганської області. Не всього регіону або цілих двох областей, а окремих територій. У Конституції таке дуже складно юридично закріпити", – сказав він.

На думку О. Мережка, керівництву України не варто оприлюднювати план "Б" щодо Донбасу на випадок провалу мирних переговорів у рамках Мінських угод.

"Скажу вам чесно: я на сьогодні не знаю, що це за план "Б". Взагалі мені здається, що треба спочатку виконати план "А". Хоча я і згоден із тим, що необхідно мати завжди запасний варіант", – зазначив він.

Представник України в ТКГ також повідомив, що "нормандський формат" продовжує функціонувати, процес переговорів у рамках "четвірки" не є замороженим.

Втім, Мережко й не виключив існування таємних переговорів за участю інших країн щодо Донбасу. "Я не виключаю, що є ще невидима частина політичних переговорів деяких гравців за участю, наприклад, Сполучених Штатів. Ми ж бачимо лише вершину айсберга", – вказав нардеп.

Раніше президент США Дональд Трамп заявляв про готовність приєднатися до переговорів у "нормандському форматі", якщо це буде потрібно учасникам. Про готовність США приєднатися до "нормандського формату" також говорив колишній представник Держдепу щодо України Курт Волкер.

Розширити коло учасників переговорів у "нормандському форматі" за рахунок керівників Великобританії і США запропонував президент України Володимир Зеленський у серпні. Він це зробив після того, як, попри домовленості про припинення вогню, бойовики відкрили вогонь по військових 36-ї бригади морської піхоти. У результаті обстрілу тоді загинули четверо військовослужбовців ЗСУ.

28 травня учасники переговорів у рамках ТКГ (Україна, Росія, ОБСЄ) обговорили можливість проведення місцевих виборів на території окремих районів Донецької та Луганської областей. Згідно з повідомленнями прес-служби президента України, українська сторона заявила, що вибори на тимчасово окупованих територіях Донбасу можуть бути проведені лише після виконання Росією вимог безпеки, зафіксованих у Мінських домовленостях. Йдеться про виведення іноземних військ із території України та роззброєння військових формувань, отриманні Україною контролю над кордоном.