Маркарова очікує подальше зниження ставок за ОВДП

Все про економіку та фінанси

Міністерка фінансів Оксана Маркарова під час виступу у Верховній Раді не виключила, що ставки за облігаціями внутрішньої держпозики й надалі будуть знижуватися.

Нижче - пряма мова глави Мінфіну (в т.ч. щодо співпраці з МВФ):

“Коли ми говорили, що гривня, яку раніше запозичували під 18-20% - це, безумовно, дуже дорого. Саме тому ми ніколи не запозичували гривню на довгострокові терміни під такі відсотки. Це були короткострокові папери, більшість з яких вже погашено. Це була ситуація неможливості інакше профінансувати бюджет і виконати ті зобов`язання, які Україна повинна виконувати, особливо в перші місяці роки, коли незалежно від надходжень треба проводити соціально важливі видатки.

Зараз ми вже дійшли до позначки 12,4% по гривні (ставки на ОВДП-аукціонах 26 листопада та 3 грудня, - ред.). Ми вважаємо, що можемо запозичувати дешевше і наша політика спрямована на те, щоб постійно обмежувати і знижувати ставки. Тому ми сподіваємося, що це ще не межа. Наш позитивний розвиток, розвиток економіки, ті реформи, які проводимо, і підвищена довіра будуть збільшувати попит, а значить ми зможемо знижувати ставки і надалі.

Чи можемо ми їх замінити на доларові запозичення під 3,88% (ставки за доларовими ОВДП на аукціоні 3 грудня, - ред.), які для пересічної людини здаються набагато дешевшими? Звичайно, правило тут дуже просте: запозичувати в доларах треба на ті цілі, по яких ми виплачуємо в доларах. Запозичувати в доларах для того, щоб провести гривневі виплати, - навіть якщо здається, що це дешевше (це порада також усім громадянам так не брати кредити), - це насправді брати на себе валютний ризик, який у випадку не дай Бог девальвації робить борг неможливим до повернення. Це знають всі, хто взяв валютні кредити, не маючи валютних надходжень.

Тому ми намагаємося знижувати відсотки по всім валютам. Будемо робити це так стрімко, як зможемо. В той же час виконуючи частину бюджету по запозиченням”.

Щодо МВФ. Активно працюємо з нашими партнерами. Хочу нагадати, що це все-таки довгострокова трирічна програма. Це означає, що зараз ми повинні домовитися про весь план дій на три роки. Тому зрозуміло, що такі програми не можна обговорити за тиждень. Вони вимагають погодження для того, щоб ми з Вами ще раз обговорили програму, яку плануємо виконувати, яка в наших планах, з реалістичними термінами.

У цей раз програму ми повинні не просто почати виконувати й припинити, як це вже було багато разів. Чи почати виконувати й відмовитися від виконання. Ми повинні виконати її, вийти з неї та мати через три роки економіку України в такому стані, що ми не будемо потребувати підтримки кредитори останньої надії, а зможемо вже на рівних працювати з нашими міжнародними фінансовими партнерами над розвитком нашої економіки надалі".

За словами О. Маркарової, завдяки випуску довгострокових інструментів в національній валюті Мінфіну вдалось збільшити частку держборгу, номінованого в гривні, до 40% порівняно з 33%, та продовжити середній строк до погашення розміщених ОВДП (з менше ніж 1 рік у січні-травні до 3,5 років в червні-листопаді).

У червні 2019 року були вперше випущені 6-річні ОВДП (погашення в лютому 2025 року) обсяг випуску яких склав 34 млрд грн, (близько $1,4 млрд).

Глава Мінфіну констатувала, що поштовх розвитку внутрішньому ринку надало приєднання України до мережі міжнародного депозитарію Сlearstream, за рахунок чого ОВДП стали доступними для інвесторів-нерезидентів, а також запровадження концепції номінального утримувача, через якого іноземні інвестори зможуть без зайвих бюрократичних бар`єрів купувати цінні папери в Україні.

З жовтня Міністерство почало проводити аукціони з розміщення ОВДП через електронну інформаційно-торгівельну систему – Bloomberg, що не тільки технічно спростило проведення аукціонів, а й покращило поінформованість інвесторів. В результаті обсяг портфелю іноземних інвесторів в українські ОВДП з початку 2019 року зріс більше ніж у 16 разів та перевищив 100 млрд грн.

Упродовж року кредитні рейтинги України були покращені. Так, кредитне рейтингове агентство Standard & Poor`s підвищило рейтинг України з B- до B, агентство Fitch підвищило рейтинг України з B-до B та покращило прогноз зі стабільного на позитивний, а японське рейтингове агентство Rating and Investment Information (R&I) підвищило суверенний кредитний рейтинг України одразу на дві позиції з CCC+ до B.