Марченко: у бюджеті до кінця року не вистачає $3 млрд, транш МВФ може бути в 2021 році

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю для ВВС News Україна заявив, що через те, що Україна досі не отримала запланованих у бюджеті запозичень, до кінця року у кошторисі бракує 3 млрд дол, і це призводить у т.ч. до затримки фінансування Держказначейством певних видатків.

Пряма мова глави Мінфіну:

“Я не сиджу у рожевих окулярах і не вішаю (локшину - ред.), як то кажуть, не хочу вас обманювати. Не все в нас так просто. Є затримки, складності. Є щоденні наради в нас із казначейством, прем`єр-міністр особисто проводить ці наради. І ми думаємо, як закрити цей місяць, як фінансувати наступний.

Ситуація непроста, абсолютно непроста. Я нікого не обманюю, просто кажу, що так склалося, що значна сума коштів до цього часу нам не надійшла. Мова про більш як 3 млрд дол, які були закладені у нас в бюджеті. Тому ми виходимо з цієї ситуації, як можемо. Згідно із чинним законодавством. Ніяких порушень не робимо, в ручному режимі не працюємо. Ви кажете: діра-діра. Недофінансування є значним. Це правда.

<...> Діра - це коли у вас доходи не виконуються. А в нас план по доходах державного бюджету цього року буде перевиконаний. А щодо фінансування дефіциту, то сьогодні ми справляємося з цією ситуацією власними силами і ресурсом. Тобто ніколи за останні 12 місяців не виникало питання, яким чином міністерство фінансів закриває нестачу ліквідності по дефіциту коштів. В нас є план на випадок подій А, Б і В - як ми діємо, як завершити цей рік так, щоб ми по максимуму профінансували всі видатки, передбачені в бюджеті.

Ще раз підкреслюю: станом на сьогодні мова може йти про незначні затримки [платежів] на незначні суми. Ні про які суми у десятки мільярдів гривень, як ідуть інсинуації в пресі, мова не йде. Є окремі затримки, але вони також вирішуються. І в нас є розуміння того, яким чином ми формуватимемо ліквідність для проведення видатків у грудні”.

Глава Мінфіну не виключив можливості отримання чергової порції позики від МВФ до кінця року, але зауважив, що більш імовірним сценарієм вважає надходження коштів уже в наступному році:

“У нас були передбачені два транші від МВФ. Ми виконали усі структурні "маяки" для першого перегляду. Звичайно, зараз вже є інші структурні "маяки", щодо яких ми ще в процесі виконання.

Я не можу сказати категорично, що коштів не буде. Може виявитися так, що це рішення якимось чином буде знайдено. Але я не хочу давати якісь оптимістичні обіцянки щодо цього.

Більш імовірним сценарієм, я би сказав, дуже високо ймовірним, що нам вдасться домовитися у поточному році про місію і ці кошти будуть вже в наступному році.

Питання навіть не в транші, питання в месиджах і взаємодії. Якщо ми зможемо переломити негативний наратив останніх місяців, це вже буде великою перемогою, я вважаю. Тому що це відкриває нам шлях до отримання макрофінансової допомоги, до відновлення перемовин зі Світовим банком, і так далі".

За словами С. Марченка, Україна у поточному році мала отримати від міжнародних фінансових організацій фінансування в обсязі понад $6 млрд, наразі з цих грошей не надійшло понад $3 млрд.