Марченко - про причини рішення уряду викупити ВВП-варанти

Все про економіку та фінанси

Рішення про частковий викуп ВВП-варантів, випущених в ході реструктуризації зовнішнього боргу України в 2015 році, було спрямоване на зниження виплат з держбюджету, які в наступному році повинні скласти $40 млн, а за весь період обігу цих паперів виплати по ним до 2040 року можуть перевищити $22 млрд, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко на засіданні парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, пише "Інтерфакс-Україна".

"Потенційні виплати за державними деривативів до 2040 року при помірному зростанні ВВП можуть скласти більше $22 млрд. У зв`язку з цим було прийнято урядове рішення... під грифом "секретно", яким були визначені умови здійснення угоди", - сказав глава Мінфіну

Марченко уточнив, що урядовий прогноз зростання ВВП на 2021 рік становить 4,6%, а при такому зростанні по ВВП-варрантам в 2023 році необхідно було б виплатити $600 млн.

Міністр нагадав, що Верховна Рада змінами до держбюджету-2020 навесні цього року надала Мінфіну право здійснювати операції з державними деривативами.

Він також уточнив, що після оприлюднення інформації про угоду котирування ВВП-варантів зросли відразу на 8 процентних пунктів. 

ВВП-варранти були випущені в рамках реструктуризації держборгу в 2015 році замість єврооблігацій на номінальну суму $3,2 млрд і не є частиною держборгу країни. Платежі по ВВП-варранти будуть здійснюватися щорічно в грошовій формі в доларах США в залежності від динаміки зростання реального ВВП України в 2019-2038 рр., проте через два календарні роки - тобто між 2021-м і 2040 роками.

Якщо приріст ВВП за рік буде нижчим від 3% або реальний ВВП буде менше $125,4 млрд, виплат за паперами не буде. У разі якщо приріст реального ВВП складе від 3% до 4%, виплата по паперах складе 15% перевищення показника ВВП над 3%, а якщо вище 4% - то ще плюс 40% перевищення показника ВВП над 4%. Крім цього, з 2021 по 2025 роки платежі обмежені 1% ВВП. Відсутність будь-яких обмежень по виплатах після 2025 року в разі швидкого зростання ВВП критикувалася окремими політиками та експертами.

Після випуску ВВП-варантів в наприкінці 2015 року ці фірми котирувалися за курсом близько 50% номіналу, після чого просіли до 30%, а історичним мінімумом було 28,257% в середині листопада 2016 року. Потім почалося зростання їх котирувань, і до середині квітня 2018 року в очікуванні відновлення фінансування МВФ ці папери подорожчали до локального максимуму в 72,5%.

Однак проблеми в переговорах з МВФ знову привели до їх падіння майже до 50% номіналу до початку жовтня-2018, коли Київ домовився з МВФ про новий транш. Нове зростання цих паперів, як і котирувань єврооблігацій України, почався весною 2019 року з виборів президента, на яких переміг Володимир Зеленський. А позначку в 100% номіналу їх котирування вперше подолали в середині січня цього року.

Пов`язана з епідемією коронавіруса криза знову обвалила котирування цих паперів, у другій половині березня вони знову опускалися до 50% номіналу, проте на новинах про ймовірне отримання Україною великого кредиту МВФ ці папери подорожчали, на початку липня коштували дорожче 90%, а в окремі дні навіть понад 95%.

У дні, що передували оголошенню 15 серпня про викуп частини ВВП-варантів, ці папери котирувалися за курсом близько 86% від номіналу, а на вечір 8 вересня коштували більше 97%.

Для викупу ВВП-варантів Україна залучила J.P. Morgan, з яким розрахувалася єврооблігаціями на $328,79 млн, які були погашені 1 вересня. За даними учасників ринку, викуплено було близько 11.5% ВВП-варантів, а операція з їх викупу тривала понад місяць.

За оцінками аналітиків BofA Securities, Україна може розмістити ще один випуск єврооблігацій можливим обсягом $1-1,5 млрд для бюджетних цілей і фінансування викупу ВВП-варантів.

"Ми надаємо перевагу варантам перед облігаціями, враховуючи потенціал великих купонів в зв`язку з відновленням зростання в 2021 році і потенційними подальшими викупами", - йдеться в огляді BofA Securities.