Марченко: підстав для зміцнення гривні немає

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю для “РБК-Україна” заявив, що при внесенні до змін у держбюджет у березні використовувався 30 грн/дол, враховуючи тодішні обставини на ринку.

“Ми не могли закладати інший курс, враховуючи, що бюджет формувався у березні, і на ринку були певні курсові коливання. Враховуючи, який був тренд у березні, ми взяли ще реалістично-оптимістичний курс. Курс гривні міг бути і 35, 40, якби Нацбанк вчасно не стримав своїми інструментами негативний тренд на ринку.

Звичайно, для нас, з одного боку, є розуміння того, що, заклавши курс 30 в бюджеті, ми [зараз при зміцненні гривні] втрачаємо частину доходів від митниці, від імпортного ПДВ, який прив`язаний до курсової складової.

З іншого боку, у нас з`являється певна економія на обслуговуванні боргу. Тільки одне інше не перекриває, на жаль, співвідношення йде 1:2. Якщо подивитися з минулого року: плановий показник недобору по митниці був 52 млрд гривень, а економія за держборгом була приблизно 26 млрд.

Це більше мінус, ніж плюс. З точки зору економічної теорії у мене виникають певні питання, чому у нас може зміцнюватися наша національна валюта”, - зазначив С. Марченко.

За його словами, хоча негативне сальдо торгового балансу дещо скорочується, через більше “просідання” імпорту, ніж експорту, “але, враховуючи глибину глибин, де ми знаходимося з точки зору економічної позиції, я не розумію тренду на зміцнення гривні” (цитата).

“Не кажу, що треба його міняти. Просто ставлю питання. На мій погляд, цілком логічні. Офіційний прогноз сальдо зовнішньої торгівлі товарами і послугами – мінус 8,3 млрд доларів. Це означає, що воно має бути перекрито валютними надходженнями в країну під іншими статтями. Раніше це були "заробітчани", зараз їх внесок скоротиться. Також було кредитування дочірніми банками своїх структур, були урядові запозичення.

Я не прихильник різких кроків. Але сьогодні макроекономічних підстав для зміцнення гривні немає. Є, може бути, короткочасні фактори, які сприяють зміцненню. Але я б не сказав, що ми досить міцні як економіка, щоб зміцнювати свою валюту”, - зауважив глава Мінфіну.

Нагадаємо, в травні С. Марченко заявляв, що “нема прийнятного або неприйнятного, є курс гривні, на основі якого розраховувався бюджет”. “Зараз це курс 30. При 30-ти розраховувався бюджет”, - констатував урядовець.

У квітні він говорив, що “економічно нам було б доцільно дозволяти поступову девальвацію гривні, однак політика курсоутворення - це компетенція виключно НБУ” (цитата).