Марченко: до кінця року потрібно залучити позики на 457 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю для “НВ Бізнес” повідомив, на валютних рахунках уряду в казначействі є 32 млрд грн в еквіваленті.

За словами глави Мінфіну, на поточний момент до кінця року уряду потрібно запозичити ще близько 457 млрд грн. Ця сума включає і внутрішні, і зовнішні запозичення.

“Внутрішні позики ми плануємо перевипустити, зробити т.зв. rollover. Не бачу проблеми перевипуску внутрішніх боргів. Що стосується зовнішніх боргів, то ми намагаємося фіналізувати нашу програму з МВФ і вийти на борд найближчим часом. Це дозволить отримати від МВФ приблизно 3,5 млрд дол у цьому році, плюс це дозволить розблокувати фінансування Світового банку — ще до мільярда. Це також дозволить нам отримати макрофінансову допомогу від ЄС — 500 млнєвро, які вже були, плюс 1,2 млрд євро, які ми можемо отримати додатково.

Це основні concessional loans, які плануємо отримати до кінця року. Потенційно вони закриють всю потребу в зовнішньому фінансуванні. Якщо побачимо необхідність додаткового фінансування, будемо позичати на внутрішньому ринку.

Активний внутрішній ринок теж повинен бути одним з наших основних джерел. Частина — держбанки, частина — приватні банки. Інтерес дійсно з’являється. Його підсилює наш інтерес до внутрішнього ринку і готовність там позичати. Був якийсь період, коли приблизно місяць ми не позичали. Це було пов’язано з тим, що була певна кризова турбулентність і на внутрішньому ринку, і на світових ринках. Та й не було такої гострої необхідності позичати.

Поки що я б не коментував можливість розміщення [євробондів]. Це залежить від багатьох умов: від нашої потреби позичати, від прибутковості, яка буде на той момент на ринку. І від загальносвітової ситуації. Турбулентність, яка спостерігається на міжнародному ринку капіталу, не дозволяє нам позичати. Як буде до кінця року — складно передбачити. Будемо за можливості знаходити ті інструменти, які будуть вигідні державі Україна”, - зауважив глава Мінфіну.

С. Марченко наголосив, що економічних підстав для дефолту України немає, як немає і передумов для реструктуризації боргів:

“Я попрошу, щоб поняття «дефолт» взагалі ніхто не вживав. Більш того, ми випустили спеціальні рекомендації, де вказали, що «дефолт, реструктуризація, репрофайлінг…» — це все згубні слова.

Об`єктивно дефолт — це політичне рішення, тому економічних підстав для дефолту України немає.

Передумов [для реструктуризації боргів] немає, ми в цю кризу заходимо в досить сильною макроекономічною ситуацією, досить стабільною. Бюджетна ситуація непроста, але ми її контролюємо і вона керована. Немає підстав для якихось страхів, ризиків і переживань”.

При цьому він допустив можливість внесення змін у держбюджет:

“Я не виключав би такого варіанту. Адже бюджет верстався в березні і що нас чекає до вересня, в четвертому кварталі — складно передбачити. Це може бути як якийсь позитивний сценарій, коли необхідно буде збільшувати доходи, якщо ми будемо бачити, що у нас пішов хороший тренд. За негативним сценарієм я б зараз не йшов, немає підстав. Ми і так досить жорсткий бюджет відкоригували, був секвестр певних витрат, плюс ми збільшили дефіцит.

Зараз ми, як і інші країни світу, виходимо з коронакризи, з карантину, йдуть послаблення карантину. Але є ризик того, що може бути повторення спалаху…Може бути друга хвиля, третя… Уряд йде на адаптивний карантин, коли можна буде локально його зупиняти. Грубо кажучи, я не робив би прогнози, що ось уже все буде добре. Але про погане думати точно не потрібно”.

Говорячи про меморандум з МВФ, міністр зазначив таке:

“Команда МВФ за останні, по-моєму, чотири або п’ять років не змінилася, відповідно, ті основні блоки меморандуму, які були в попередніх версіях, знаходять своє відображення в нинішній. Розкриваються додаткові моменти, ставляться структурні маяки за певними напрямами… Я б не хотів зараз коментувати, що там конкретне може бути. Поки що не бачу складнощів у його імплементації”.

Щодо можливості України в перспективі обійтися без підтримав МВФ С. Марченко додав наступне:

“Потрібно прагнути створити умови, за яких ми будемо ефективним позичальником на зовнішніх ринках капіталу. При цьому — мінімізувати залежність від зовнішніх кредиторів. Посилити суб`єктність і самодостатність держави.

Ми хочемо позичати на ринку капіталу, випускати євробонди в прийнятних умовах, мінімізуючи ризик країни, спред, нарощуючи кредитний рейтинг. Але при цьому важливо уникнути залежності, коли ми змушені за всяку ціну позичити в цей період часу у будь-якого з кредиторів. Від цього потрібно максимально віддалятися”.