Марченко: держбанки купують ОВДП не за рахунок рефінансу

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю для “РБК-Україна” заявив, що ОВДП в травні купували не лише держбанки.

“Це і комерційні банки. Прибутковість дуже приваблива. І ми бачимо передумови для її зниження”, - зауважив глава Мінфіну.

С. Марченко також зазначив, що “як мінімум по держбанкам ми не бачили, щоб хтось використовував рефінансування для цих цілей [купівлі ОВДП]”.

Також глава Мінфіну звернув увагу, що в НБУ є право виходити на вторинний ринок ОВДП. Відповідаючи на питання, чи буде НБУ це робити, С. Марченко сказав, що не може говорити за Нацбанк.

При цьому, за словами урядовця, сьогодні немає необхідності тиснути на НБУ для того, щоб він купував ОВДП:

“У нас є цифра фінансування, зафіксована в бюджеті. Там є зовнішні і внутрішні джерела.

Є сума коштів, більше якої ми не можемо запозичити. Якщо ми отримаємо за тими зовнішніми джерелами, які я вже назвав, – Світовий банк, МВФ, Єврокомісія, плюс ми ведемо переговори з іншими країнами для отримання позик, то я навіть не уявляю, яким чином ми будемо на когось тиснути. У нас не буде необхідності багато позичати на внутрішньому ринку.

Якщо би з якихось причин у нас не склалися переговори з МВФ, то все навантаження лягло б на внутрішній ринок. І тоді була би розмова про те, як створити додаткову ліквідність. Але такої необхідності немає. Ми у травні позичили більше 50 млрд гривень. Цього достатньо, щоб зараз фінансувати бюджет. Хоча потенційно ми могли позичити і більше”.

С. Марченко також розповів, що муніципалітети цікавляться залученням позик під інфраструктурні проекти.

“Потенційно інструмент муніципальних облігацій можна використовувати. Але тут питання гарантій того, щоб нам не довелося розплачуватися за міста, якщо вони не зможуть обслуговувати папери.

Після децентралізації міста досить самостійні у своїх можливостях фінансувати борги. Такий варіант я не став би виключати, але не впевнений, що зараз гарний час для цього інструменту”, - зазначив С. Марченко.

Говорячи про надання держгарантій для “Укравтодору”, він розповів таке: “Тут все просто. В Укравтодору є джерело фінансування – Дорожній фонд, кошти якого будуть використані, у тому числі і для погашення раніше отриманих кредитів. Не бачу ризиків. Є можливість і потреба створення попиту з боку держави, створення робочих місць у дорожньому господарстві. Так, можливо, це відбувається за рахунок витрат майбутніх періодів, але це не проблема. Ризиків неповернення немає”.

За словами С. Марченка, механізм держгарантій може бути задіяний ще в оборонній сфері:  “Зараз активно розглядається такий інструмент, як портфельні гарантії. Але він новий і поки ми ще дискутуємо з бюджетним комітетом Ради про формат його реалізації”.

Також він не виключив надання держгарантій приватним компаніям: “Не виключено. Не хотів би теоретизувати про те, в яких галузях це може бути застосовано. Але потенційний інтерес до цього інструменту є, особливо зараз. Чи готові ми гарантувати приватному суб`єкту? Потрібно дивитися кожен конкретний кейс. Не виключаю ситуації, особливо в кризу, що це буде використано. Інше питання, що ми у цьому плані не дуже гнучкі і не зможемо швидко реалізувати”.