Марченко: банки можуть купувати ОВДП за рахунок довгого рефінансування НБУ

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю для “НВ Бізнес” заявив, що Мінфін хотів би знижувати ставки за ОВДП.

“Питання, чому ми повинні позичати вище 11%, якщо у нас річна інфляція 2,1%, мене турбує. Тому наше завдання, зокрема в дискусії з Нацбанком, створити умови для прибутковості до прийнятних рівнів”, - сказав урядовець, що має на увазі зниження облікової ставки, “до якого [рівня] вони [НБУ] вважають за необхідне” (цитата).

“В умовах, коли у вас річна інфляція, year to year 2,1%, а до грудня — 1,5%, у мене виникає питання: чому ми повинні позичати так дорого. Тут не йдеться про країнові ризики. Це внутрішній інвестор і ми пропонуємо короткі папери. Зараз є взаєморозуміння на рівні Нацбанку і держбанків, що державні ОВДП можуть стати нормальною альтернативою депозитним сертифікатам Національного банку”, - зазначив С. Марченко.

За його словами, НБУ має бути незалежним, разом з тим, політики Нацбанку та уряду “повинні узгоджуватися” (цитата):

“У нас — схожі цілі і не може політика Нацбанку йти врозріз з політикою уряду. Теоретично це можливо, але це не означає, що ми не повинні дискутувати. Зараз шукаємо і знаходимо точки дотику. Якщо урядовий дефіцит бюджету 7,5% ВВП, то одним з джерел фінансування може бути зокрема необхідність позичати на внутрішньому ринку за допомогою ОВДП. Не йдеться про емісію, про незалежність Нацбанку, друкування гривні, як ви сказали. Це умовності.

Навіть не кажу, що Національний банк повинен на вторинному ринку купувати ОВДП. Хоча потенційно, коли ви говорите quantitative easing, це дає можливість Національному банку купувати ОВДП на вторинному ринку. Вони мають цю можливість. Питання в тому, що крім завдання інфляційного таргетування і збереження інфляції на рівні, який НБУ встановив, у нього є ще два завдання — макроекономічна стабільність і забезпечення економічного зростання.

В цьому випадку, я вважаю, що у нас зараз продуктивна дискусія, ми знаходимо взаєморозуміння і Національний банк нас чує. Наприклад, зараз НБУ випустив довгостроковий інструмент рефінансування. Він дає можливість банкам отримувати довгі гроші, зокрема для інфраструктурних проектів, які можуть бути використані для купівлі ОВДП…

Зараз складність яка? Інфляція 2,1% — це умовне благо. Я м’яко кажу умовне, оскільки, коли у вас падіння економічного зростання, вже майже 10−11 місяців падає промислове виробництво, коли у вас негативне сальдо торговельного балансу, вам важко буде розгойдати економічну динаміку при такій інфляції. І Нацбанку ми про це говоримо, тому що це не тільки наші питання і проблеми. Необхідно створити умови для сталого економічного зростання.

<...> За останні роки він [М3-агрегат] скоротився істотно в обороті. В цьому випадку не стоїть питання, що ми щось друкуємо. Питання в тому, що з одного боку в банках є ліквідність, а з іншого — скорочується грошова маса в обігу і у нас практично немає кредитування. Ось з цим треба активно працювати.

Справа в тому, що у цій ситуації політика Нацбанку довгий час була досить rigid, не гнучкою, я б сказав. Ми апелюємо, щоб Нацбанк трошки поміняв свою політику з точки зору застосування інструментів, які дозволили б збільшити ліквідність на ринку, знизити її вартість — і все, не більше того. Це наші аргументи, це дискусія, ніхто не зазіхає на незалежність Нацбанку, тому що у нас немає таких інструментів.

<...> У нас є річний прогноз, ми очікуємо падіння ВВП 4,8%, він не змінився, це прогноз Мінекономіки. Інші країни, наприклад, Британія, США, прогнозують скорочення ВВП у другому кварталі 20−25%. У нас може бути не так, як у цих країнах, ми не настільки залежні від зовнішніх шоків і від внутрішнього попиту, який скоротився. Але у нас теж буде падіння”, - зауважив С. Марченко.