Люди Фірташа та Хомутинніка домовляються про мирову по ТРЦ "Республіка"

Все про економіку та фінанси

ТОВ “Солтекс Капітал” і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" ведуть переговори щодо врегулювання боргового спору на 1,22 млрд грн “мирним шляхом”, йдеться в їх спільній заяві, поданій в Госпсуд м. Києва, свідчать судові матеріали (в справі №910/6295/16).

На початку лютого-2019 ФГВФО продав для ТОВ "Солтекс Капітал" права вимоги банку "Надра" за кредитними договорами №37/2012-KK (позичальник - ТОВ “Мегаполісжитлобуд”) та №2/1/2-1/2013/980-КЛ/25 (позичальник - ТОВ “ДХ Інвест Нерухомість”) на 2,6 млрд грн за 777 млн грн (тобто з дисконтом 70%). У заставі за відповідними позиками - недобудований ТРЦ “Республіка” (за адресою м. Київ, вул. Велика Кільцева, 1, 1а, 1в; цей проект пов’язували з Дмитром Фірташем).

Тодішній перший заступник глави Мінекономрозвитку Максим Нефьодов (наразі - глава Державної митної служби) повідомляв, що "ще окремо буде аукціон по продажу корпоративних прав на об‘єкт, вони в заставі у НБУ" (цитата).

Як звертав увагу Finbalance, в грудні 2018 року - тобто незадовго до проведення цього аукціону - Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив заяву ТОВ "Мегаполісжитлобуд" і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" про відмову від позову до Фонду гарантування в справі №640/20827/18, в рамках якого позивачі просили суд зобов’язати ФГВФО припинити дії щодо продажу активів банку “Надра”, а саме прав вимоги за згаданими двома кредитними договорами.

У грудні-2018 цей же суд в рамках ще однієї подібної справи - №640/20828/18 (за позовом ТОВ "Мегаполісжитлобуд" і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" до ФГВФО та банку “Надра”) - задовольнив клопотання позивачів про відкликання “як передчасної” заяви про забезпечення позову шляхом заборони для ФГВФО продавати вказані активи банку “Надра”.

У держреєстрі засновником ТОВ “Солтекс Капітал” вказане ТОВ “Галєон Інвест”, а кінцевим бенефіціаром - британець Джонсон Роберт Алан. Донедавна підписантом компанії значився Василь Астіон (був партнером Віталія Хомутинніка в Dnipro Agro Alliance LTD до весни-2018). Згодом підписантом ТОВ “Солтекс Капітал” став Денис Лукашевич (партнер Євгена Астіона в компанії “Толкфін”, яка теж брала участь в згаданому аукціоні ФГВФО).

У червні ЗМІ писали, що “Солтекс Капітал” готується відновити роботи з добудови ТРЦ “Республіка”.

Додамо, що 22.03.2019 НБУ та кіпрська компанія Pora Trading Limited (попередня назва - Berlinotto Limited) подали в суд спільну заяву про відкладення розгляду справи №910/3980/16 з метою укладення мирової угоди.

18.05.2017 Госпсуд м. Києва у рамках цієї справи задовольнив позов НБУ та в рахунок часткового погашення заборгованості банку “Надра” по рефінансуванню вирішив звернути стягнення на частку Berlinotto Limited (Pora Trading Limited) в ТОВ “Мегаполісжитлобуд”, а саме 85,19% статутного капіталу (що становлять 29,1 млн грн), яка була передані в заставу для НБУ.

Як випливає із судових матеріалів, станом на кінець серпня переговори щодо укладання мирової угоди в цьому спорі все ще тривали. Разом з тим, 21.08.2019 Pora Trading Limited звернулася до апеляційного суду зі скаргою, в якій просить скасувати рішення Госпсуду м. Києва від 18.05.2017 (при тому, що раніше - ще 19.11.2018 - було відкрите апеляційне провадження в цій справі за скаргою ТОВ "Мегаполісжитлобуд").

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг банку "Надра" перед НБУ по рефінансуванню становив 9,8 млрд грн.

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2019 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,7 млрд грн (95% запланованих виплат).

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова розповідала, що в 2012-2013 роках Нацбанк втратив поруку Дмитра Фірташа по боргам банку «Надра» перед НБУ по кредитам рефінансування (порука була надана в 2008-2009 рр, - Finbalance). «Порука Фірташа була, але вона була втрачена в 2012 чи 2013 році при реструктуризації [заборгованості, - Finbalance]», - зауважила К. Рожкова. За словами заступниці глави НБУ, складно сказати, чи добровільно тоді НБУ відмовився від поруки Д. Фірташа, чи це була халатність. «Він її (поруку) просто не подовжив», - констатувала К. Рожкова.

Вже колишній директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що банку «Надра» не вистачить заставного майна, щоб розрахуватися перед Нацбанком, не кажучи вже про покриття тих 4 млрд, які Фонд гарантування має виплатили вкладникам у межах гарантійної суми.