​Глава ДПС: на 99% поняття "скруток" перестало існувати

Все про економіку та фінанси

Глава Державної податкової служби Олексій Любченко заявив, що в Україні стало менше махінацій з податками, які проводилися за допомогою т.зв. скруток, пише Lb.ua.

"Скрутка як поняття, коли «банани перетворюються в зерно», - такого немає. Сьогодні на 99% поняття скручування в Україні перестало існувати", - сказав Любченко/

За його словами, це підтверджується збільшенням питомої ваги ПДВ у ВВП України - вперше за останнє десятиріччя вона перевищує 3% три місяці підряд.

Скрутка полягає в уникненні від сплати 20% ПДВ за допомогою так званих конвертаторів, які беруть за свої послуги, наприклад, тільки 8%. Попит на схему формують в основному зерно (25 мільярдів гривень) і контрабанда (15 мільярдів гривень).

"У нас майже 10,4 млн га землі, які обробляються нібито «одноосібниками». Навіть якщо дуже недбайливий господар, він 15 тисяч з гектара заробить. Це 150 млрд товарної продукції. А в ній 25 млрд ПДВ. Елеватори, які перебувають у власності наших зернотрейдерів, вони у фермера взяли без ПДВ, за готівку. Їм же треба, щоб продати далі, нарахувати ПДВ. Вони не хочуть цього робити. Їм потрібен папір - показати, що прихід не від фермера, а від якогось колгоспу, який нібито існує на папері. Це - одна частина. Плюс контрабанда, яка заходить, - теж близько 15 млрд ПДВ, який треба легалізувати. Оці 40 млрд я бачу, воно по паперах проглядається", - сказав Любченко.

Відбувається легалізація наступним чином: якийсь ходовий товар продається за готівку одним людям, а документи на нього, де вказано сплату ПДВ, - іншим. Після цього йде скрутка: наприклад, реальне зерно скручують за документами з якимось іншим товаром. У підсумку за це зерно не платиться ПДВ.

"Коли всі говорили [що скручують зерно і] банани - це курям на сміх. Всі банани, всі цитрусові - максимум, якщо воно все згниє за паперами або все буде продано за готівку, це 300 мільйонів збитку для країни на місяць у ПДВ. Це - все, навіть помідори турецькі, не тільки банани. Проблема в добривах, проблема в товарах широкого вжитку, фарби - оця вся штука. Вона продається за готівку дуже добре, широко. У ній ми знайшли мінімум, що потенційно може піти в економіку і потім на папері продатися повторно, близько 27 млрд. Сигарети - там абсолютно точна цифра, десь 4,3 мільярда. Це те, що продається нібито в кіоску, йде за готівку, а потім дивним чином на папері нібито повертається назад як непродане. Відповідно, в системі ліміти змінюються, збільшуються і знову можуть продати, тільки вже папір. Пальне, звичайно. Продукти харчування, навіть курятину завертають. Усе, що можна продати за готівку, потенційно можна нібито повернути назад як непродане і продати «хвостики» як паперовий податковий кредит, тобто фіктивна операція", - розказав Любченко.

Він запевнив, що наразі елеваторам цю схему перекрили.

"У нас вся схемотехніка відбувається на елеваторах. Зараз перед ними перекрили всю цю справу, про що міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України сказав у суботу [1 серпня] на селекторі. «Пане президент, відбувається безпрецедентна подія. Вперше в історії України елеватори не можуть розрахуватися готівкою, тому що не мають де взяти паперовий податковий кредит. Податкова перекрили їм там кисень». Починав так, що я напружився: може, хоче покритикувати. Але Ігор [Петрашко], як виявилося, вирішив чомусь згадати, що система запрацювала", - пожартував Любченко.

За його словами, організація таких скруток є вигідною для всіх сторін схеми, але довести її вкрай складно.

"Реальний сектор економіки купує в підприємства пальне, за паперами. Довести це навскидь нереально, тому що в нас немає солідарної відповідальності. Але я купив пальне. Якщо тільки ти його не спіймав на гарячому, що він купив, а пального немає. Але пальне - це не яскравий приклад, тому що там акцизний склад і все інше, там можна задокументувати. А якщо я купив сигарети? Тобто те, що не можна простежити. Тоді реальному сектору пред`явити претензію дуже важко. Йому можна пред`являти претензії виключно, коли по ланцюгу доведена злочинна група, яка цим займається. Тобто винна середина цього процесу, організатори цих схем, у яких бізнес - продаж документів", - сказав Любченко.