Ліквідація ПрАТ "Галичина": суди списали борг компанії перед Укрексімбанком на 1,24 млрд грн

Все про економіку та фінанси

17.09.2020 Західний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Укрексімбанку та залишив без змін ухвалу Госпсуду Львівської області від 25.05.2020 (в справі №914/3734/15), якою було затверджено ліквідаційний баланс збанкрутілого ПрАТ “Галичина” та ліквідовано цю компанію.

Суди констатували, що з огляду на недостатність майна боржника, вимоги низки кредиторів (у т.ч. Укрексімбанку - на 1,24 млрд грн), які не були погашені в ході ліквідаційної процедури, вважаються погашеними відповідно до ч. 7 ст. 64 Кодексу з процедур банкрутства.

Згідно з судовими матеріалами, внаслідок отримання коштів від реалізації активів боржника, ліквідатор частково погасив вимоги заставних кредиторів, в т.ч. Укрексімбанку - на 97,9 млн грн.

В апеляційній скарзі Укрексімбанк просив повернути справу до суду першої інстанції для продовження ліквідаційної процедури. Держбанк висловлював думку, що ліквідатор ПрАТ “Галичина” не провів належним чином інвентаризації активів боржника та їх оцінку, не вжив заходів щодо виявлення і стягнення дебіторської заборгованості, а також не вжив заходів щодо притягнення акціонерів чи посадових осіб боржника до субсидіарної відповідальності.

Суд апеляційної інстанції з оцінками Укрексімбанку не погодився, вказавши в т.ч., що ліквідатор ПрАТ “Галичина” не виявив ознак доведення до боржника до банкрутства та ознак фіктивного банкрутства, а тому не було підстав покладати субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника на винних осіб, як це передбачено ч.2 ст.61 Кодексу з процедур банкрутства. “Скаржником не подано конкретних доказів та не наведено обставин, які б вказували на неналежне здійснення ним ліквідаційної процедури”, - йдеться в постанові Західного апеляційного госпсуду від 17.09.2020.

ПрАТ “Галичина” було визнане банкрутом постановою Госпсуду Львівської області від 30.08.2018.

Раніше "Молочна компанія "Галичина" заявляла, що ліквідація ПрАТ "Галичина" не позначиться на виробництві продукції. "Починаючи з 2015 року і по даний час власником готової молочної продукції, торгової марки "Галичина" та унікальних рецептур є ТОВ "Молочна компанія "Галичина", яка продовжує та розширює свою діяльність на ринку молочної продукції", - йшлося в повідомленні компанії.

ПрАТ “Галичина”, як і ПАТ "Ковельмолоко" (теж визнане банкрутом), пов’язане з групою “Континіум” (її лідером був покійний нардеп Ігор Єремеєв; серед активів групи - в т.ч. мережа АЗС WOG і Банк інвестицій та заощаджень).

У 2010 році «Західна молочна група» (підконтрольна групі «Континіум») об’єдналася із ЗАТ «Галичина» (бенефіціарами якого були львів’яни Андрій Король, Сергій Гибай, Юрій Ложкін), що публічно підтверджували в групі «Континіум». Об’єднана молочна структура зберегла назву «Галичина». Степан Івахів (один зі співвласників групи “Континіум”) входив у наглядову раду підприємства. У 2014 році багаторічного гендиректора молочного заводу «Галичина» Володимира Петріна на певний час замінив Дмитро Лещенко, який до цього призначення працював радником гендиректора групи «Континіум».

Банкрутства ПАТ «Ковельмолоко» та ПрАТ «Галичина» - не єдині в історії молочного бізнесу групи «Континіум».

У листопаді 2015 року Госпсуд Волинської області визнав банкрутом ТОВ «Українська сирна компанія», до якого, як писав Finbalance, Укрексімбанк пред’являв кредиторські вимоги на 811 млн грн, які, однак, зрештою відкликав. Тоді керівник ПАТ «Дубномолоко» (теж підконтрольне групі «Континіум») публічно запевняв, що банкрутство «Української сирної компанії» – «технічний момент», а борг компанії перед Укрексімбанком буде переведений на «Дубномолоко».

Як писав Finbalance, у березні 2019 року ПрАТ "Дубномолоко" (пов’язане з групою “Континіум”; випускає тверді та плавлені сири під торговою маркою «Комо») повідомляло про можливе внесення змін у кредитні договори з Укрексімбанком. Як зазначалося, гранична межа вартості відповідних правочинів, що зможуть вчинятися впродовж року після прийняття відповідного рішення, - 200% вартості активів компанії за даними останньої річної фінансової звітності. Відповідно до звітності ПрАТ “Дубномолоко”, на кінець 2017 року його необоротні активи становили 322,3 млн грн, а оборотні - 414 млн грн.

За даними Секретаріату фінансової реструктуризації, в липні 2020 року Ощадбанк завершив процедуру фінансової реструктуризації заборгованості ТОВ "Клуб сиру" (сума не уточнювалася).

У переліку пов’язаних осіб боржника фігурує в т.ч. ТОВ "Комо Україна", ТОВ "Комо-Експорт", ПрАТ "Дубномолоко", ТОВ "Дубровицямолоко", ТОВ "Канівсиртрейд", ПАТ "Житомирмолоко", ПрАТ "Львівський міський молочний завод", ДП "Новоград-Волинський сирний комбінат", ПАТ "Володимир-Волинський КМП", ПАТ "Бродівський завод СЗМ", Fromer Holding Limited, Yratia Holding ltd, Milkonica Holding Group Limited.

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціарами ТОВ "Клуб сиру" є Степан Івахів і діти покійного Ігоря Єремеєва (Роман і Софія) - співвласники групи “Континіум” (в яку входить у т.ч. мережа АЗС WOG, Банк інвестицій і заощаджень).

У липні 2019 року Ощадбанк завершив процедуру фінансової реструктуризації боргів ТОВ “ВОГ Трейдинг” та пов’язаного з ним ТОВ «Імпорт Транс Сервіс».

Сума боргових зобов’язань тоді не уточнювалася. Разом з тим, у судових матеріалах щодо кримінального провадження №12018030010000938 згадувалося про договори щодо відкриття Ощадбанком непокритих акредитивів на 20 млн дол для компанії, пов’язаної з мережею WOG. Крім того, в матеріалах кримінального провадження №12018100060002418 фігурувала інформація, що 18.08.2014 на підставі договору кредитної лінії №124/48-1 ТОВ «ВОГ Трейдинг» отримало кредит від Ощадбанку на 20 млн дол.

У вересні 2018 року мережа АЗС WOG (підконтрольна групі "Континіум") заявляла, що Укрексімбанк реструктуризував її заборгованість строком на 15 років. Сума боргів при цьому не уточнювалася.

При цьому в матеріалах Госпсуду Рівненської області від 01.10.2015 щодо справи №918/861/15 про банкрутство ТОВ "Торговий дім "Континіум-Галичина" наводилася інформація, що Укрексімбанк заявляв про кредиторські вимоги до вказаної структури на 657,2 млн грн. Проте суд їх відхилив, з огляду на те, що 01.09.2015 між Укрексімбанком, ТОВ "Вог Рітейл" і ТОВ "Торговий дім "Континіум-Галичина" було укладено договір про переведення боргу.

Згідно з судовими матеріалами, предметом цього правочину було переведення на нового боржника - ТОВ "Вог Рітейл" - заборгованості за генеральною угодою №1513308N1 від 22.05.2008, що була укладена між ТОВ "Торговий дім "Континіум-Галичина" й Укрексімбанком і складалася з боргу за кредитними договорами №151309К17 від 15.05.2009, №151308К30 від 22.05.2008.

Про банкрутство та борги компаній з мережі WOG - тут.

Про потребу в докапіталізації “Банку інвестицій та заощаджень” (як і мережа WOG, входить у групу “Континіум”) за результатами торішнього стрес-тесту - тут.