КСУ опублікував рішення щодо положеннь закону "Про запобігання корупції"

Все про економіку та фінанси

Конституційний Cуд опублікував текст рішення, яким визнав такими, що не відповідають Основному закону, деякі положення закону "Про запобігання корупції" та кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації. Відповідне рішення суд виніс напередодні, пише zn.ua.

Так, в мотивувальній частині рішення йдеться про те, що КСУ вважає встановлення кримінальної відповідальності за декларування неправдивих даних, а також умисне неподання суб`єктом декларування декларації "надмірним покаранням за вчинення цих правопорушень".

"Негативні наслідки, які відчуває людина, залучений до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених статтею 366-1 КК України, непропорційні збитку, який завдано або могло бути заподіяно в разі вчинення відповідних дій", - вважають в Конституційному суді.

У рішенні йдеться про те, що декларування недостовірної інформації, а також навмисна неподання декларацій повинні стати підставою для інших видів юридичної відповідальності. В КСУ вважають, що при недотриманні законодавцем критеріїв криміналізації, злочином можуть визнати дії, які не носять характер, достатній для криміналізації, а також не мають достатньої ступеня суспільної шкоди.

"Внаслідок цього створюються законодавчі підстави для безпідставного притягнення до кримінальної відповідальності за діяння, за які настає менш сувора юридична відповідальність, і це порушує конституційний принцип верховенства права", - зазначено в рішенні КС.

Також Конституційний суд вирішив, що законодавець "не дотримувався принципи справедливості і пропорційності, як елементи принципу верховенства права". Тому стаття 366-1 Кримінального кодексу України суперечить частині 1 статті 8 Конституції України

Крім того, згідно з рішенням, КСУ "прийшов до висновку про неконституційність деяких положень закону №1700, які стосуються повноважень Національного агентства з питань протидії корупції в частині контрольних функцій виконавчої влади над судовою гілкою влади".

Зазначено, що мова йде про "повноваження та права Національного агентства з питань запобігання корупції, уповноважених осіб та уповноважених підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції, особливостей врегулювання конфлікту інтересів, що виник у діяльності окремих категорій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, обліку та оприлюднення декларацій, контролю та перевірки декларацій, встановлення своєчасності подання декларацій, повної перевірки декларацій, моніторингу способу життя суб’єктів декларування, додаткових заходів здійснення фінансового контролю, відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення".

27 жовтня Конституційний Суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону ряду положень антикорупційної реформи.

Представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив, що рішення КСУ може нести негативні наслідки для європейської інтеграції України.

А представник Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря зазначила, що рішення було прийнято з «кричущими процесуальними порушеннями» і сумнівне за змістом. Також, за її словами, воно може спровокувати міжнародний скандал.