Ковалів: ВВП може впасти на 5%, інфляція - зрости до 10%, дефіцит бюджету сягне 7% ВВП

Все про економіку та фінанси

Заступник глави Офісу президента Юлія Ковалів під час онлайн-конференції з представниками Європейської бізнес-асоціації заявила, що ВВП України в 2020 році при оптимістичному сценарії може впасти на 5%, а інфляція при песимістичному сценарії - зрости до 10%. Як зазначила Ю. Ковалів, дефіцит держбюджету, з урахуванням витрат на боротьбу з коронавірусом, може збільшитися до 7% ВВП (з раніше очікуваних 2,1% ВВП), пише “Інтерфакс-Україна”.

При цьому заступник глави Офісу президента констатувала, що через нестабільну ситуації складно будувати макроекономічні прогнози. "Ситуація кожен день змінюється", - наголосила Ю. Ковалів.

"Я думаю, в найближчі два дні ми фіналізуємо всі показники програми (МВФ), і будемо далі рухатися з парламентам - там ще трохи залишилося, щоб вийти на борд МВФ і отримати програму. Важливо, що ми також обговорюємо спрямування всіх коштів першого траншу в бюджет. Резерви НБУ достатні", - вважає Ю. Ковалів.

Вона додала, що "ми не можемо дуже агресивно збільшувати витрати бюджету”. “З одного боку, фінансувати їх ми можемо або за рахунок програми МВФ, і ми над цим активно працюємо, або за рахунок внутрішніх запозичень. Тому що за станом на зараз ринок зовнішніх запозичень фактично закритий - і не тільки для України, а для всіх ринків, що розвиваються", - підкреслила заступник глави Офісу президента.

За її словами, Офіс президента оцінює додаткові витрати на боротьбу з СOVID-19 в $3,5-4 млрд і розраховує збільшити фінансування від МВФ майже вдвічі. "Тільки на боротьбу з коронавірусів ми вже очікуємо додаткову потребу в розмірі близько $3,5-4 млрд. Це ті розрахунки, які ми обговорюємо, в т.ч. з МВФ. Йдеться і про закупівлю засобів захисту, про фінансування медицини, про додаткову оплату лікарям", - сказала Ю. Ковалів.

Вона розповіла, що Міністерство фінансів розробляє зміни до держбюджету на 2020 рік, в якому має бути передбачено скорочення витрат на $1,7 млрд.

"З бюджету будуть дофінансувати і Фонд соцстраху (...), і Фонд безробіття. Ми вже зараз плануємо збільшення фінансування цих фондів через збільшення дефіциту держбюджету. Плюс ми збільшимо видаткову частину на близько $1,7 млрд, або десь на 51 млрд грн. Більшість статей бюджету, починаючи від утримання чиновників, буде скорочено, багато програм будуть скорочені. Ми будемо максимально урізати держбюджет за всіма видатками. Я навіть думаю, що ми будемо урізати ті зарплати окремих органів, які були ринковими і високими, тимчасово, на період від трьох до шести місяців", - сказала заступник голови ОП.

Вона повідомила, що наразі влада розробляє новий пакет законопроектів про підтримку бізнесу в період боротьби із коронавірусом.

"Перш за все це буде стосуватися змін до Трудового кодексу і трудові відносини, щоб легалізувати віддалене місце роботи, індивідуальний графік роботи - всі ті питання, з якими до нас надходять онлайн-звернення від бізнесу", - зазначила заступник глави ОП, додавши, що також розглядається можливість часткової компенсації і більш гнучкого регулювання лікарняних і простоїв.

"Держава буде готова взяти на себе частину цих витрат на фонд зарплати і розділити ці витрати", - сказала заступник Ю. Ковалів.

Вона повідомила, що ухвалений минулого тижня пакет законів про підтримку бізнесу обійдеться держбюджету в 10 млрд грн.

Ю. Ковалів додала, що введення валютних обмежень не обговорюється. "Валютних обмежень вводити не будемо. Якщо ситуація залишається такою ж, немає ніякої спекулятивної паніки і бізнес сам не підігріває цю ситуацію, то ми проходимо спокійно, без жодних обмежень валютних операцій", - запевнила Ю. Ковалів.