Ковалів: дефіцит держбюджету зросте, на медицину додатково будуть потрібні 100 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Заступник глави Офісу президента Юлія Ковалів в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" заявила, що через поширення коронавірусу потреба системи охорони здоров’я України в додатковому фінансуванні з держбюджету може зрости на 100 млрд грн, що призведе до збільшення дефіциту держбюджету, який слід буде покривати за рахунок кредитів.

Нижче - пряма мова Ю. Ковалів:

“Давайте будемо відвертими: наші видатки на медицину зростуть, можливо, навіть додатково на 70-100 млрд грн, якщо поширення коронавірусу буде більш активним. Ми повинні платити вдвічі більше лікарям, ми повинні давати набагато більшу зарплату тим лікарям, які будуть працювати з пацієнтами з коронавірусом. Нам потрібно закуповувати і тест-системи, і апарати штучної вентиляції легенів, зросте обсяг лікарських засобів, які будуть потрібні пацієнтам. Це все гроші з бюджету.

Ми розуміємо, що таких грошей нам буде потрібно понад 100 млрд грн.

Цього тижня Верховна Рада зробила перший крок - це невелика реакція, допомога малому і середньому бізнесу. Це перше вливання понад 10 млрд грн.

<...> [Про пенсії]. Є кілька джерел. Ми будемо скорочувати неефективні витрати бюджету і перерозподіляти там, де фактично можна буде. Цим джерелом будуть і державні компанії. Це і прибутки держбанків. Це і скорочення великих зарплат. Скорочення тих бюджетів, які можна скоротити.

Давайте будемо чесними. Ми будемо збільшувати дефіцит бюджету. Ми можемо собі це дозволити. Бюджет був запланований з дефіцитом 2% [ВВП], але цей бюджет будувався на прогнозі зростання ВВП 3,5%. Сьогодні ми бачимо прогноз, коли економіка Євросоюзу впаде до 10%.

Чим ми будемо фінансувати дефіцит? Тим самим, як і інші країни будуть фінансувати додаткові витрати. В основному будемо фінансувати запозиченнями і збільшенням державного дефіциту.

Нам важливо позичати ці гроші максимально дешево. Де ми можемо максимально дешево позичити ці гроші? Це МВФ, Світовий банк, це Єврокомісія. Це там, де ставка за нашим боргом буде становити 0,5-1,0-1,2%. Це найпростіші, найдешевші гроші, які нам доступні. І зараз уряд над цим працює.

<...> Країни Європейського Союзу, Сполучених Штатів виділяють кошти в першу чергу на систему охорони здоров`я. Це без сумніву сьогодні найбільший пріоритет. Друге - це на соціальну підтримку тих людей, які втрачають роботу і з першого дня стають безробітними. Це саме ми плануємо в новому законопроекті, щоб максимально спростити отримання допомоги по безробіттю. Третій акцент - це допомога малому та середньому бізнесу. Він найшвидше та найбільше сьогодні страждає від кризи. Він перший, хто звільняє людей, він перший закривається".