Ковалів - про зміни в бюджеті: раніше заплановані видатки можна скоротити на 50 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Заступник глави Офісу президента Юлія Ковалів в ефірі телеканалу ICTV повідомила, що впродовж кількох днів Кабмін внесе у Верховну Раду проект змін у держбюджет, який передбачатиме створення Стабілізаційного фонду та буде "в першу чергу сфокусований на охорону здоров`я і на соціальну підтримку людей” (цитата).

“Ми говоримо про сьогодні про потребу в понад 100 млрд грн додатково, які нам, якщо буде пік коронавірусу, буде потрібно, щоб підтримати зарплатами і лікарів, і медицину, і закупівлю додаткового обладнання.

Звідки гроші? Перше - це скорочення видатків бюджету. Так, ми повинні ужиматися. Так, частина програм, які ми хотіли профінансувати ще в жовтні 2019 року приймаючи бюджет та очікуючи, як і весь світ, що в нас зростання економіки буде біля 3,5%... сьогодні в нас вже інша реальність.

І що ми робимо в цій реальності - в першу чергу починаємо з себе як держава і економимо. І така економія буде порядка 50 млрд грн. І ця економія буде стосуватися багатьох і міністерств, і їхніх витрат, і заробітних плат, і різного роду закупівель, які можуть бути відкладені до наступного року.

<...> Насправді тут немає нічого страшного, що під час кризи країни можуть позичати. Питання - як дешево ці країни позичають.

Для нас на сьогодні найбільш дешевими джерелом запозичень є кошти міжнародних фінансових установ. І що, власне, ми сьогодні обговорюємо з МВФ. В першу чергу - збільшення обсягу фінансової підтримки України на часи кризи.

Ми вже зараз говоримо про збільшення майже в два рази тієї програми - загального пакету програми від МВФ, Світового банку, Єврокомісії, - ніж ми говорили з ними в кінці минулого року.

Друге питання, яке ми з ними обговорюємо, - це те, що ці кошти потрібні нам цього року в бюджет.

НБУ сьогодні має 25 млрд дол резервів. Ми бачимо, що ажіотаж, який був впродовж минулих двох тижнів, спав. І коли ми чули критику дій влади, що, мовляв, за два тижні продали більше двох мільярдів резервів і це дуже погана політика, насправді ні. Для того й існують резерви НБУ, щоб в піки та періоди паніки підтримувати курс і не дати йому дуже сильно опуститися. Сьогодні ми вже бачимо, що курс стабілізувався. І в НБУ і до кінця року є достатня кількість резервів, щоб спокійно пройти цей рік.

І про що ми зараз говоримо з МВФ - що кошти повинні піти в бюджет, де ми будемо фінансувати і медицину, і соціальну сферу.

Це ті речі, які ми з МВФ проговорили, і думаю, впродовж наступних тижня-двох ми як Україна фіналізуємо наші останні домовленості і отримаємо позитивне рішення від борда МВФ.

Жодних додаткових умов, ніж ті умови, про які ми з МВФ ведемо переговори впродовж останніх двох-трьох місяців, немає.

І сьогодні ми всі разом розуміємо, що нам треба діяти швидко і ефективно, щоб максимально спокійно і злагоджено пройти цей період кінця березня - квітня, коли ми очікуємо найбільше розповсюдження коронавіруса в Україні”, - зазначила заступник глави Офісу президента.

За словами Ю. Ковалів, серед вимог МВФ - це перш за все прийняття законопроекту про банки (який має унеможливити повернення виведених з ринку фінустанов їх колишнім власникам, - ред).

“Закони нам потрібні, щоб ми відкрили для нас понад 5-7 млрд дол дуже дешевого і довгого фінансування наших міжнародних партнерів”, - зауважила заступник глави Офісу президента.

Контекст

Раніше Ю. Ковалів заявила, що ВВП України в 2020 році при оптимістичному сценарії може впасти на 5%, а інфляція при песимістичному сценарії - зрости до 10%. Як зазначила Ю. Ковалів, дефіцит держбюджету, з урахуванням витрат на боротьбу з коронавірусом, може збільшитися до 7% ВВП (з раніше очікуваних 2,1% ВВП).

При цьому заступник глави Офісу президента констатувала, що через нестабільну ситуації складно будувати макроекономічні прогнози. "Ситуація кожен день змінюється", - наголосила Ю. Ковалів.

"Я думаю, в найближчі два дні ми фіналізуємо всі показники програми (МВФ), і будемо далі рухатися з парламентам - там ще трохи залишилося, щоб вийти на борд МВФ і отримати програму. Важливо, що ми також обговорюємо спрямування всіх коштів першого траншу в бюджет. Резерви НБУ достатні", - вважає Ю. Ковалів.

Вона додала, що "ми не можемо дуже агресивно збільшувати витрати бюджету”. “З одного боку, фінансувати їх ми можемо або за рахунок програми МВФ, і ми над цим активно працюємо, або за рахунок внутрішніх запозичень. Тому що за станом на зараз ринок зовнішніх запозичень фактично закритий - і не тільки для України, а для всіх ринків, що розвиваються", - підкреслила заступник глави Офісу президента.

За її словами, Офіс президента оцінює додаткові витрати на боротьбу з СOVID-19 в $3,5-4 млрд і розраховує збільшити фінансування від МВФ майже вдвічі. "Тільки на боротьбу з коронавірусів ми вже очікуємо додаткову потребу в розмірі близько $3,5-4 млрд. Це ті розрахунки, які ми обговорюємо, в т.ч. з МВФ. Йдеться і про закупівлю засобів захисту, про фінансування медицини, про додаткову оплату лікарям", - сказала Ю. Ковалів.

Вона розповіла, що Міністерство фінансів розробляє зміни до держбюджету на 2020 рік, в якому має бути передбачено скорочення витрат на $1,7 млрд.

"З бюджету будуть дофінансувати і Фонд соцстраху (...), і Фонд безробіття. Ми вже зараз плануємо збільшення фінансування цих фондів через збільшення дефіциту держбюджету. Плюс ми збільшимо видаткову частину на близько $1,7 млрд, або десь на 51 млрд грн. Більшість статей бюджету, починаючи від утримання чиновників, буде скорочено, багато програм будуть скорочені. Ми будемо максимально урізати держбюджет за всіма видатками. Я навіть думаю, що ми будемо урізати ті зарплати окремих органів, які були ринковими і високими, тимчасово, на період від трьох до шести місяців", - сказала заступник голови ОП.

Вона повідомила, що наразі влада розробляє новий пакет законопроектів про підтримку бізнесу в період боротьби із коронавірусом.

"Перш за все це буде стосуватися змін до Трудового кодексу і трудові відносини, щоб легалізувати віддалене місце роботи, індивідуальний графік роботи - всі ті питання, з якими до нас надходять онлайн-звернення від бізнесу", - зазначила заступник глави ОП, додавши, що також розглядається можливість часткової компенсації і більш гнучкого регулювання лікарняних і простоїв.

"Держава буде готова взяти на себе частину цих витрат на фонд зарплати і розділити ці витрати", - сказала заступник Ю. Ковалів.

Вона повідомила, що ухвалений минулого тижня пакет законів про підтримку бізнесу обійдеться держбюджету в 10 млрд грн.

Ю. Ковалів додала, що введення валютних обмежень не обговорюється. "Валютних обмежень вводити не будемо. Якщо ситуація залишається такою ж, немає ніякої спекулятивної паніки і бізнес сам не підігріває цю ситуацію, то ми проходимо спокійно, без жодних обмежень валютних операцій", - запевнила Ю. Ковалів.