Коломойський анонсував "деолігархізацію" для Ахметова

Все про економіку та фінанси

Ігор Коломойський в інтерв’ю для агентства “РБК-Україна” заявив, що після президентських виборів не зустрічався з Рінатом Ахметовим, однак вони спілкувалися по телефону.

На питання журналіста, чи Р. Ахметов “переживає” (цитата), І. Коломойський зауважив, що “нормально, з такими грошима чого переживати”.

“Ну буде заробляти не 1,5 мільярда [як зараз на “Роттердам+”], а 1 мільярд або 500 мільйонів. Він же не буде втрачати через це”, - зазначив колишній співвласник Приватбанку.

“Тільки "Роттердам" буде страждати. Не знаю, наскільки це безпечно для держави з точки зору війни з ним. Тобто я вважаю, якщо нам потрібно воювати з Росією, давайте потренуємося на більш слабкому супернику. Він же теж може всіх нас пригнічувати зі своєю електрикою, адже він командує енергетичними системами. І він припустимо завтра зупинить ці електростанції. Звичайно, ми це подолаємо. Але, в принципі, він ще може встигнути наробити справ ще тих. Звичайно, ми сподіваємося на його розсудливість”, - сказав І. Коломойський.

На питання журналіста, “а може, він [Р. Ахметов] готовий посунутися, з півтора [млрд] до одного [млрд]”, бізнесмен зазначив, що “нікому не треба у нього [Р. Ахметова] питати”.

Після цього відбувся ще такий діалог між І. Коломойським та журналістом у контексті Р. Ахметова та бізнесу самого Коломойського і його партнерів:

Коломойський: Він [Р. Ахметова] заробляє 400% прибутку на руді. Я задаю питання: а кому належать надра країни? В конституції як написано?

Журналіста: Народу України.

- А хто отримує з них максимальну маржу? Одна людина. Ну дві, 25% Новинський.

- А надра "Укрнафти"?

- Давайте подивимося. Значить "Укрнафта" продає з аукціону, аукціону всередині країни, за ціну на ринку. А рента 28%? А у Ахметова рента 1 або 1,5%. Пам`ятаєте в 2014 була і не хотіли піднімати ренту на залізну руду? Він платить 1 або 2 долара за тонну ренти, а "Укрнафта" платить 150 доларів.

- Тобто ви бачите несправедливість, яка повинна бути усунена?

- Я не бачу несправедливість. Я просто кажу, що ми платимо 28% від 500 доларів, що становить близько 150 доларів. Якщо б у мене була собівартість 100, і я б заплатив 150 ренти 250, і ще б 100% залишилося, але з них треба половину витратити на підтримку видобутку і на інвестування в нові свердловини і потім половину від того, що залишиться, віддати НАК. Тобто мені залишилося 50 доларів на тонні, що становить 10% від продажної ціни. Йому залишається 80 доларів від 100 доларів, що становить 80% від продажної ціни. В результаті він заробляє на тонні аналогічного продукту в 8 разів більше, ніж я. Виникає питання, чому такий перекіс ренти?

- Зміст зрозумілий. Бразильців у "Шахтар" купувати більше не будуть.

- Ні, це до речі безболісна історія.

- З рентою?

- Йому піднімуть ренту. Не хоче - вільний, інші будуть займатися. Його можна розділити як монополію. Можна не розділяти, а можна взяти під контроль його зовнішній потік, і нехай він робить, що хоче.

- Як ви вважаєте, ви з колегами в чистому ринку збережетеся? В такому, як в Ізраїлі.

- На дві частини розіб`ємо відповідь. Перше. Для того щоб був чистий ринок, треба у всіх все забрати і припинити монополію. Тобто це треба все розставити по новій, роздати всім фішки і почати заново грати. Ви готові з цього почати? Я не кажу про те, щоб робити реприватизацію, це регулюється антимонопольним комітетом, і ставкою ренти”.