Коболєв: "Газпром" в 2020 році заплатить близько $2 млрд за транзит газу через Україну

Все про економіку та фінанси

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв оцінює надходження від ПАТ "Газпром" за транзит російського газу газотранспортною системою (ГТС) України в 2020 році в суму близько $ 2 млрд, пише "Інтерфакс-Україна".

"Я думаю, в цьому році цифра буде близькою до $ 2 млрд", - сказав він в ефірі Youtube-каналу журналістки Яніни Соколової у вівторок ввечері.

Глава "Нафтогазу" зазначив, що закріплений в контракті принцип "качай або плати" в період економічної кризи є важливим для країни в частині отримання гарантованого доходу від надання транзитних послуг.

Як пише Liga.net, А. Коболєв також висловив думку, що Німеччина не відмовиться від проекту Північний потік-2 через отруєння отрутою "Новічком" російського опозиціонера Олексія Навального. 

"Я не думаю, що німці відмовляться від цього проекту. Я дуже багато часу провів в Німеччині і говорив з представниками німецького уряду, з канцлером Ангелою Меркель... Я сумніваюся, що без американських санкцій, посилення яких ми очікуємо цієї осені, цей проект буде зупинений ", - вважає Коболєв.

За його словами, він би не сподівався на німецькі санкції проти газопроводу, навіть незважаючи на внутрішню політичну боротьбу в Німеччині і той факт, що "ситуацію з Навальним використовуватимуть".

"Наша тактика - просувати санкції саме у Вашингтоні. Коли санкції США будуть розширені, тоді ми зможемо сказати, що проект Північний потік-2 похований назавжди", - додав глава Нафтогазу.

Як повідомлялося, укладений у 2009 році транзитний контракт між "Нафтогазом України" і "Газпромом" закінчився вранці 1 січня 2020 року. Новий договір між компаніями на організацію транспортування, транспортна угода між "Нафтогазом" і "Оператором ГТС України", а також міжоператорська угода між ОГТСУ і "Газпромом" були підписані 30 грудня 2019 року.

Контракт передбачає транзит у 2020 році мінімум 65 млрд куб. м російського газу, що в добовому обчисленні складає 178 млн куб. м. У 2021-2024 роках транзит повинен скласти по 40 млрд куб. м. Оплата зазначених обсягів є гарантованою навіть у разі меншого прокачування через ГТС України.

Сторони не озвучують прописану в контракті між "Нафтогазом" і "Газпромом" тарифну ставку через конфіденційність, але згідно неофіційно оприлюдненої в мережі інтернет угоди між НАК і "Газпромом", вартість послуги розрахована за ставкою $ 2,66 за 1 тис. куб. м на 100 км.

У разі, якщо "Газпром" захоче транспортувати понад закріплених у контракті гарантованих добових обсягів, він подасть заявку "Нафтогазу", і той додатково купить квартальні, місячні або добові потужності, але з підвищуючими коефіцієнтами, які затверджені українським регулятором НКРЕКП. Такі самі підвищувальні коефіцієнти дзеркально будуть виставлені "Газпрому".

Глава ОГТСУ Сергій Макогон у липні прогнозував, що транзит російського природного газу через територію країни в 2020 році складе 52-55 млрд куб. м при заброньованих 65 млрд куб. м.

Транзит природного газу через ГТС України в січні-серпні 2020 року склав 34,8 млрд куб. м, що на 42% менше, ніж за аналогічний період 2019 року (59,6 млрд куб. м). Незважаючи на значне зниження транзиту в порівнянні з минулим роком, "Газпром" повністю оплачує заброньовані транзитні потужності.