Гривневі депозити населення: темпи їх зростання в 2020 році були найбільшими за десятиліття

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що 2020 рік, попри пандемію та карантинні обмеження, був сприятливим для зростання і здешевлення ресурсної бази банків.

Обсяг депозитного портфеля банків у національній валюті у 2020 році зріс на 30,7%, у тому числі обсяг гривневих коштів бізнесу збільшився на 35% (оперативні дані).

Гривневі вклади домогосподарств зросли на 26,4%, це – найвищі темпи зростання з 2010 року. Валютні вклади населення також зросли на 2,2% у доларовому еквіваленті. Завдяки активнішому зростанню гривневих вкладів рівень доларизації депозитів населення знизився за рік на 0,9 в. п. до 41% (оперативні дані).

Водночас вартість депозитів у 2020 році відчутно зменшилася. Процентні ставки за новими бізнес-депозитами знизилися (оперативні дані):

- у гривні – на 6,6 в. п. до 3,8% річних;
- у валюті – на 1,2 в. п. до 1,1% річних.

За новими депозитами домашніх господарств:

- у гривні – на 6,0 в. п. до 8,0% річних;
- у валюті – на 1,2 в. п. до 1,2% річних.

"Привабливіші процентні ставки за гривневими депозитами порівняно з валютними депозитами сприяли притоку коштів у вклади в національній валюті.

Пандемія Covid-19 та карантинні обмеження зумовили тренд часткового перетікання коштів населення зі строкових депозитів на карткові та ощадні рахунки. Громадяни через невизначеність подальшого розвитку подій прагнули мати вільні гроші на випадок непередбачуваних витрат. Як наслідок, частка гривневих коштів на вимогу зросла за рік на 6 в. п. до 56% (дані за 11 місяців 2020 року)", - зауважує регулятор.