Госпсуд у Дніпрі почав розглядати позови НБУ до Коломойського на 5 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Госпсуд Дніпропетровської області призначив 11 липня 2019 року підготовче засідання за позовною заявою Національного банку до екс-акціонера ПриватБанку Ігоря Коломойського, йдеться в заяві НБУ.

У червні 2018 року Національний банк подав в Господарський суд Дніпропетровської області чотири позови до Ігоря Коломойського про стягнення з нього як з фінансового поручителя ПриватБанку заборгованості за кредитами рефінансування відповідно на 1,8 млрд грн, 1,27 млрд грн, 1,29 млрд грн, 0,5 млрд грн. Йдеться про зобов’язання за договорами поруки відповідно до заборгованості, що виникла станом на кінець грудня 2015 року. Щодо стягнення заборгованості з Ігоря Коломойського, яка почала формуватися вже з 2016 року, Національний банк звернувся 18 грудня 2018 року з відповідним позовом до суду Першої інстанції Республіки і Кантона Женеви (Швейцарія).

Однак тоді Господарський суд Дніпропетровської області відмовив у відкритті проваджень за позовами Національного банку на підставі того, що місцем проживання відповідача є м. Женева (Швейцарія), а не Дніпро. У липні-серпні 2018 року Дніпропетровський апеляційний господарський суд залишив у силі всі рішення суду першої інстанції.

Не погоджуючись з рішеннями судів, Національний банк подав касаційні скарги, вказавши на неправильне застосування норм процесуального права, адже:

- у договорах поруки укладених між Ігорем Коломойським та Національним банком зазначено, що у випадку, якщо на момент пред`явлення кредитором вимоги до поручителя про виконання зобов`язання поручитель перебуватиме за межами України, справи про стягнення заборгованості з поручителя розглядатимуться в судах України;

- за правилами територіальної юрисдикції цей позов має розглядатися у Господарському суді Дніпропетровської області, тобто за останнім відомим зареєстрованим місцем проживання чи перебування Ігоря Коломойського в Україні.

У березні 2019 рокі Велика Палата Верховного Суду задовольнила касаційні скарги Національного банку та скасувала рішення судів попередніх інстанцій, направивши справи до Господарського суду Дніпропетровської області для вирішення питання щодо відкриття провадження. Після повернення справ з Верховного суду Господарський суд Дніпропетровської області відкрив провадження за всіма позовними заявами Національного банку.

"Українській Феміді знадобилося більше року для очевидних висновків, щоб врешті-решт відкрити провадження за позовами про стягнення державних коштів. Національний банк очікує за результатами проведення підготовчих засідань призначення судом розгляду справ по суті вже в серпні 2019 року та продовжить вживати правових заходів, необхідних для стягнення заборгованості за кредитами рефінансуванням", – зазначив начальник Управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук.