Глава Приватбанку не виключає нові позови до Коломойського в іноземних юрисдикціях

Все про економіку та фінанси

Глава правління Приватбанку Петр Крумханзл у коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” не виключив нових позовів до екс-акціонерам фінустанови, які можуть бути подані в суди різних іноземних юрисдикцій.

"Суди займають багато часу. Як правило, це кілька років. Ми ведемо справи в судах відразу в декількох юрисдикціях паралельно ... Я не можу виключати, що ми будемо розширювати цю діяльність і на інші юрисдикції в майбутньому, але наразі ще рано говорити про це", - зауважив П. Крумханзл.

Він також повідомив, що ведення справ в судах в іноземних юрисдикціях вимагає великої підготовки і обсягу роботи, тому в банку було створено спеціальний підрозділ фінансових розслідувань (Forensic Investigation Unit). "Таким чином, ми зараз переконані, що у нас досить сильна не тільки команда юридичної підтримки, а також дуже сильна команда, яка займається форензик роботою, тобто роботою з інформацією", - додав банкір.

Як повідомлялося, Приватбанк в позові від 21 травня 2019 року до суду штату Делавер (США) звинувачує екс-власників банку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова у відмиванні приблизно $622,8 млн, які були видані у вигляді кредитів комерційним компаніям, проте як стверджувалося, потім були використані іншими компаніями на покупку для екс-власників банку активів в США.

Приватбанк в грудні 2017 року подав позов до Високого суду Англії і Уельсу проти екс-власників Приватбанку, а також компаній Teamtrend Ltd., Trade Point Agro Ltd., Collyer Ltd. (всі -Великобританія), Rossyn Investing Corp., Milbert Ventures Inc. і ZAO Ukrtransitservice Ltd. (всі - Британські Віргінські о-ви), які, ймовірно, їм належать, або перебувають під їх контролем. Позов банку стосується сумнівних операцій з виданими ПриватБанком кредитами на суму $1,9 млрд, які були використані для авансових платежів іноземним компаніям, які зараз виступають співвідповідачами в англійському процесі разом з колишніми акціонерами банку. Високий суд 4 грудня 2018 року визнав справу непідсудною, але банк подав апеляцію.

Крім того, 30 березня 2018 року Приватбанк звернувся до Окружного суду Нікосії (Кіпр) з позовом до PricewaterhouseCoopers Ltd (Кіпр) і ТОВ Аудиторська фірма "ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)" (Україна) з позовними вимогами про стягнення $3 млрд як відшкодування збитків, які, як вважає Приватбанк, він поніс в результаті численних порушень умов договорів про надання аудиторських послуг, вимог законодавства та стандартів аудиту, допущених з боку української і кіпрської локальних фірм мережі PricewaterhouseCoopers в ході аудиту фінансової звітності Приватбанку і його кіпрської філії за 2013, 2014 і 2015 фінансові роки.

Як повідомлялося, уряд України 18 грудня 2016 року, пославшись на пропозицію НБУ і колишніх акціонерів Приватбанку, найбільшими з яких на той момент були Коломойський і Боголюбов, прийняв рішення про націоналізацію цього банку і залив у його капітал понад 155 млрд грн. Екс-власники банку вважають проведену націоналізацію, в результаті якої вони повністю позбулися своїх акцій, незаконною, тоді як ПриватБанк і держава вимагають від них додаткового відшкодування шкоди.

Наразі ведуть судові суперечки як в Україні, так й іноземних юрисдикціях.

18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва в справі за позовом Коломойського скасував рішення про націоналізацію Приватбанку. Кабмін, Нацбанк і сам банк у травні оскаржили це рішення.

На 22 липня 2019 року призначено розгляд апеляційної скарги в Лондонському суді у спорі між Приватбанком і його екс-акціонерами, так як Високий суд Лондона 4 грудня 2018 року визнав невідповідним його юрисдикції позов Приватбанку. Суд також вирішив скасувати виданий як забезпечувальний захід наказ про всесвітній арешт активів Коломойського і Боголюбова і ще шести компаній на суму більше $2,5 млрд, однак він залишається в силі до розгляду апеляції.