Глава Dragon Capital прогнозує падіння ВВП України на 4-9% та курс 30-35 грн/дол.

Все про економіку та фінанси

Президент Європейської бізнес-асоціації, глава інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" таким чином описав можливі макроекономічні наслідки поширення коронавірусу в Україні та світі:

"У кращому випадку повториться рецесія, та криза, яка була в 2009 році. Це якщо карантин в Україні, Європейському Союзі, в Америці продовжиться максимум три місяці та якщо він не затягнеться до другого півріччя.

Якщо в нас кількість заражених піде на спад до кінця травня та економіка зможе з третього кварталу працювати, то в нас буде скорочення світового ВВП на 1-2%. Це більше скорочення, ніж було в 2009 році.

В Україні тоді скорочення ВВП буде 4%. Це означає курс 30 грн/дол, інфляція - 5%. Це означає досить значне зростання безробіття. Це означає падіння доходів бюджета. Але з огляду на тренд, може виявитися, що це не базовий, а оптимістичний сценарій.

Бізнес-асоціації консультувалися з урядом тиждень тому перед прийняття закону [про підтримку бізнесу під час карантину], ми давали свої рекомендації. Але основне - щоб уряд нам не заважав. Тут вимагати якогось зниження податків чи поблажок від бюджета, мені здається, не варто, тому що бюджет України не може собі це дозволити.

Суттєво знизити податки - немає можливості, тому що потім бюджет не зможе інвестувати в те капітальне будівництво, яке закладено, і виконувати соціальні платежі - ті ж пенсії тощо. І безробіття в нас справді зросте.

Наприклад, Канада, яка співставна з Україною за кількістю населення, сьогодні оголосила, що за цей тиждень там було 500 тис звернень за допомогою по безробіттю. В США на наступному тижні теж очікується рекордне число - до трьох мільйонів нових безробітних.

Як зазначав, описаний сценарій - падіння ВВП 4%, курс 30 грн/дол - це базовий сценарій.

Якщо ж у нас карантин та захворювання посунуться до червня-липня та не можна буде цей карантин зупинити й нейтралізувати, то тут очікуємо падіння ВВП України на 9%, курс - 35 грн/дол, зростання інфляції та відповідно ще більше скорочення доходів бюджету.

9% падіння ВВП - це багато, це те ж саме, що в нас було в 2015 році.

Що тут варто робити уряду в першу чергу, що було нашею рекомендацією. Я сподіваюся, в понеділок це буде зроблено спільними зусиллями парламенту, уряду та Офісу президента. Йдеться про виконання умов співпраці з МВФ. Залишилося прийняти два закони. Ми сподіваємося, на початку наступного тижня парламент збереться та будуть проголосовані ці два закони.

Один стосується ринку землі, другий, який більш контроверсійний - він зрештою вигідний всій країні, але його блокують колишні акціонери Приватбанку, які не хочуть розраховуватися по тим затратам, які поніс український уряд.

Виявляється, що вони [колишні акціонери Приватбанку] мають досить значний вплив, і цей вплив всій країні обходиться в шалені гроші. Думаю, вони впливають на депутатів, тому що тут потрібно зібрати 226 голосів, щоб цей закон проголосувати.

Співпраця з МВФ тут дуже важлива, бо в нас немає інших джерел, щоб профінансувати дефіцит бюджета.

Якщо цього співробітництва з МВФ не буде, - а ті два прогнози, які я дав, передбачають співпрацю з МВФ, - нам взагалі не можна думати про якісь поблажки, про підвищення пенсій, про збільшення дефіциту бюджету. Нам навпаки доведеться його ще скорочувати.

У такому разі єдиний спосіб, як індексацію пенсій провести, - це буде надрукувати гроші. Але коли ми їх роздамо, вони відразу втратять свою купівельну спроможність, тому що зросте інфляція, буде девальвація і курс буде не 35 грн/дол, а суттєво більше".