Гетманцев: Бюро економічної безпеки буде підзвітне Зеленському

Все про економіку та фінанси

У законопроекті про Бюро економічної безпеки, який парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує Верховній Раді прийняти в першому читанні, передбачено, що цей правоохоронний орган замінить собою всі правоохоронні органи “по фінансовим злочинам у сфері бізнесу” (СБУ, Нацполіцію, податкову міліцію), розповів глава фінкомітету ВР Данило Гетманцев в інтерв’ю для Liga.net.

За його словами, цей правоохоронний орган буде підзвітний президенту. “Спецназу” в нього не буде, але “буде можливість здійснювати оперативно-розшукові заходи, і самостійно вести слідчі дії”. Для проведення силових спецоперацій Бюро зможе залучати “Альфу” (спецпідрозділ СБУ, - ред.). Передбачається, що податкова міліція буде повністю ліквідована, а люди, які там працюють, зможуть переходити в новий орган “на загальних підставах”. “Заборони на перехід немає, але автоматично нікого переводити теж не будуть”, - зауважив Д. Гетманцев.

Він додав, що до кінця року має бути не лише прийнятий законопроект, “але і запущений орган”. “Так ми це плануємо”, - зауважив глава фінкомітету ВР.

Раніше перший заступник глави фінкомітету ВР Ярослав Железняк у контексті згаданого законопроекту вказував на прямий вплив президента на призначення та звільнення директора БЕБ, збереження економічного підрозділу та підрозділу «К» СБУ, можливість переведення працівників у новоствореному органі без конкурсу, можливість призначати на посади люстрованих чиновників та правоохоронців часів Януковича.

Нардепа Ольга Василевська-Смаглюк, яка входить у фінкомітет ВР, зазначала, що згідно з законопроектом, директор Бюро економічної безпеки призначається президентом за поданням конкурсної комісії, яка подає на розгляд главі держави “три найкращих кандидатури”. При цьому президент має проводити “незалежний аудит” ефективності діяльності бюро. Проектом пропонується у складі бюро створити підрозділ детективів-аналітиків. Гранична чисельність працівників бюро - 4 тис осіб. Працівниками бюро будуть державні службовці, що мають спеціальні звання, а також співробітники, які будуть працювати за трудовим договором. Посадовий оклад працівників бюро - не менше 20 прожиткових мінімумів.

P.S.

У законопроекті №3087-д, який фінкомітет ВР рекомендував парламенту прийняти в першому читанні, виписаний такий порядок призначення директора Бюро економічної безпеки.

1. Директор Бюро економічної безпеки призначається на посаду Президентом за поданням комісії з проведення конкурсу. При цьому звільняється він з посади також Президентом.

2. До складу Конкурсної комісії входять:

1) три особи, визначені Президентом;
2) дві особи, визначені Верховною Радою за поданням комітету до предмету відання якого належать питання фінансів, системи оподаткування, загальнодержавні податки і збори;
3) одна особа, визначена Верховною Радою за поданням комітету Верховної Ради до предмету відання якого належать питання організації та діяльності правоохоронних органів, оперативно-розшукової діяльності;
4) три особи, визначені Кабінетом Міністрів.

Членами Конкурсної комісії можуть бути особи, які мають “бездоганну ділову репутацію, вищу освіту, високі професійні і моральні якості”.

Конкурсна комісія вважається повноважною у разі затвердження в її складі не менше шести осіб.

3. Рішення Конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього на засіданні Конкурсної комісії проголосували не менше п’яти членів Конкурсної комісії.

4. Голова та секретар Конкурсної комісії обираються шляхом відкритого голосування з числа членів Конкурсної комісії.

5. Засідання Конкурсної комісії відкриті для представників міжнародних організацій, засобів масової інформації і журналістів, забезпечуються відео- та аудіофіксація і трансляція в режимі реального часу засідань Конкурсної комісії на Офіційному інтернет-представництві Президента.Інформація про час та місце проведення засідання Конкурсної комісії оприлюднюється на Офіційному інтернет-представництві Президента України не пізніше ніж за 24 години до його початку.

Законопроектом передбачено, що директором Бюро економічної безпеки може бути “громадянин України не молодше 35 років, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю не менше десяти років, досвід роботи на керівних посадах в органах влади, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності не менше п’яти років, вільно володіє державною мовою і здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні службові обов’язки”.

Директор Бюро економічної безпеки призначається строком на п’ять років. Одна і та сама особа не може обіймати цю посаду два строки поспіль.

Повноваження директора Бюро економічної безпеки припиняються у зв’язку з його звільненням або смертю.

Директор Бюро економічної безпеки звільняється з посади в разі:

1) закінчення строку його повноважень;
2) подання письмової заяви про припинення повноважень за власним бажанням;
3) призначення чи обрання на іншу посаду за його згодою;
4) досягнення 65-річного віку;
5) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я відповідно до висновку медичної комісії;
6) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним або про обмеження його цивільної дієздатності, або визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього;
8) припинення громадянства України, набуття громадянства (підданства) іншої держави або виїзду на постійне проживання за межі України;
9) невідповідності обмеженням щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбаченим Законом України "Про запобігання корупції", встановленої рішенням суду, що набрало законної сили;
10) визнання Президентом, Верховною Радою роботи Бюро економічної безпеки незадовільною за результатами звіту Директора Бюро економічної безпеки із зазначенням чітких причин та підстав такого рішення;
11) наявності заборгованості із сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Директор Бюро економічної безпеки щорічно не пізніше 1 березня, звітує Президенту, Верховній Раді про діяльність Бюро економічної безпеки за попередній календарний рік.