Герус - про зниження "зеленого" тарифу: прийнятий закон нічого не вирішить

Все про економіку та фінанси

Голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус переконаний, що закон №3658, який зменшує "зелений" тариф не змінить ситуації на ринку, пише "Економічна правда".

"Мій прогноз, цей закон нічого не вирішить. Бо неможливо впихнути невпихуєме. Але якщо треба у цьому переконатися експериментальним шляхом, то давайте переконаємося.

Якщо в.о. міністра та премєр-міністр вважають, що із прийняттям цього урядового законопроекту вони можуть вирішити проблеми "зелених" тарифів та проблеми платежів "зеленим", то вони отримали відповідний закон.

Я ж брав участь у багатьох дискусія із "зеленими" лоббістами і добре можу оцінити правдивість їх аргументів, а також розвиток ситуації на 3-4 кроки наперед", - сказав Герус.

За його словами у 2015-16 роках була подібна ситуація, де "щось прийняли аби прийняти", у 2019-му році знову приймався "закон-імітація", який зберігав високі тарифи.

"Восени 2019 року "зелені" мене просили не робити ретроспективного урізання і я пообіцяв такого не реєструвати. Не реєстрував, але наслідки були очевидні та прогнозовані", - каже голова комітету.

"Враховуючи, що наші "зелені" тарифи на 100%-200% вищі, аніж у Німеччині, очевидно, що урізання на 7,5% і 15% - це імітація", - зазначає Герус.

Напередодні парламент ухвалив законопроєкт №3658, який зменшує "зелений" тариф і запроваджує нове поняття "зеленої металургії".

Суть останніх змін полягає в тому, що частина металургійних підприємств буде купувати електричну енергію без цільової надбавки на відновлювану енергетику.

Крім цього, держава зобов’язалась покривати 20% витрат на "зелений" тариф із держбюджету.

Відповідно до законопроєкту, для сонячних електростанцій потужністю понад 1 МВт, що були введені в експлуатацію до 2020 року, тариф пропонується урізати на 15%, потужністю до 1 МВт – на 10%.

Зелений" тариф для вітроелектростанцій, які були введені в експлуатацію до 2020 року, і складаються з установок одиничною встановленою потужністю від 2 тисяч КВт та більше – зменшується на 7,5%.

Для СЕС та ВЕС, введених в експлуатацію в 2020 році та пізніше, зниження становитиме ще 2,5% додатково.

Нагадаємо, в меморандумі з виробниками "зеленої" електроенергії Кабмін зобов`язався до кінця 2021 року повністю погасити заборгованість перед ВДЕ-інвесторами. Розрахунки відбуватимуться за таким графіком: 40% буде сплачено у четвертому кварталі поточного року, решту планується розбити на чотири частини - по 15% на кожен квартал 2021 року.