Марченко: МВФ занепокоєний наміром уряду регулювати ціни на газ для населення

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю для "Радіо НВ" заявив, що МВФ занепокоєний наміром уряду України найближчим часом прийняти рішення про зниження цін на газ для побутових споживачів.

Глава Мінфіну зауважив, що Україна в меморандумі з МВФ взяла на себе чіткі зобов’язання щодо ринкового тарифоутворення на ринку природного газу.

С. Марченко підкреслив, що рішення про зниження цін ще не прийняте. Це може бути зроблено найближчим часом. Міністр додав, що постійно проводяться консультації в тому числі з Міжнародним валютним фондом. Питання тарифів на газ обговорюється з початку тижня.

«Про те, що таке рішення є можливим, наші партнери знають. В них є відповідна реакція. Вони занепокоєні, що ми в якійсь частині переглядаємо раніше взяті зобов’язання. Зараз питання полягає в тому, що це може бути частиною механізму або тимчасовим рішенням. Цим займається активно в.о. міністра енергетики. Вчора в нього, до речі, був дзвінок з МВФ. Я думаю, що сьогодні також будуть проведені відповідні консультації. Тобто це перманентний процес. Він відбувається постійно. Категорично сказати, що ми вже зробили щось дуже погане поки що немає [підстав]», — заявив міністр.

За його словами, уряд намагається пояснити представникам МВФ, що неприйняття рішення про зниження цін може мати досить негативні наслідки для економіки країни в цілому. «Тобто тут питання, наскільки ми аргументовано цю позицію будемо доводити», — сказав Марченко.

Уряд пояснює представникам Фонду, що «ми зараз в пожарному порядку вирішуємо проблему, яка виникла», додав міністр.

Нагадаємо, що з 1 січня в Україні помітно зросли ціни на газ. Ціни постачальників коливаються в діапазоні 6,99 — 10,8 грн за кубометр. Через це в ряді міст пройшли акції протесту.

У середу, 13 січня, відбулося засідання за участю президента Володимира Зеленського, прем`єр-міністра Дениса Шмигаля, представників НКРЕКП, голови НАК Нафтогаз Андрія Коболеєва. Під час зустрічі було вирішено знизити ціну на газ більш ніж на 30% — до 6,99 грн за кубометр. Державне регулювання ціни на газ запровадять на час карантину або до кінця опалювального сезону.

Раніше глава парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус висловив думку, що заплановане рішення Кабміну зафіксувати ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за куб до кінця карантину чи опалювального сезону не має загрожувати співпраці з МВФ, адже в квітні проблема ціни на газ вже не буде актуальною.

«На мою думку, співпрацю з МВФ потрібно зберігати, це важливий партнер, який допомагає Україні у важкі періоди. Друге, у квітні актуальність цього питання впаде до нуля», — сказав Герус.

Він також застеріг від того, щоб вважати рішення Кабміну зламом існуючої системи формування тарифів на газ для населення.

«Для чого передьоргувати, що це назавжди щось ламається? Це складний піковий період. Але коли ціни на газ стрибає до таких величин на європейському ринку, яких ми не бачили багато років, відповідно держава має відреагувати», — сказав Герус.

Як повідомлялося, 13 січня відбулося засідання за участю президента, Кабміну, представників НКРЕКП, Нафтогазу, експертів, на якому було ухвалено рішення знизити ціну на газ нижче за ринкову.

«Це означає зниження в платіжках людей більш ніж на 30%», — було сказано в повідомленні Офісу президента.

P.S.

14 січня прем`єр Денис Шмигаль заявив, що "провели конструктивну зустріч з МВФ щодо ціни на газ" (цитата).

"Позиція нашого уряду: ринок газу в Україні має працювати. На жаль, деякі гравці ринку продовжують зловживати становищем, від чого страждають українці.

Маємо знайти компроміс, що вже сьогодні захистить людей і допоможе ринку газу розвиватися у майбутньому", - зауважив глава Кабміну.