Гелетій: ніяких секретних домовленостей про курс 30 грн/дол немає

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Юрій Гелетій, який курує валютний блок Нацбанку, в інтерв’ю для Liga.net, коментуючи заяви політиків про “долар по 30”, констатував, що “звісно, політичні заяви впливають на настрої, але цей вплив є короткостроковим” (цитата).

“Ми бачили багато прогнозів про падіння гривні ще в липні, коли відбувалася зміна голови НБУ, однак цього не сталося. Тоді гривня теж послабилася, але вже у серпні повернулася до зміцнення. Тому повірте, у нас немає ніяких секретних документів чи домовленостей про долар по 30. В довгостроковій перспективі курс гривні буде формуватися під впливом фундаментальних чинників – динаміки експорту, імпорту, інвестицій”, - зазначив Ю. Гелетій.

При цьому він підкреслив, що Нацбанк має ефективну комунікацій з Офісом президента, “і ми бачимо розуміння наших меседжів з їхнього боку” (цитата).

Коментуючи заяву міністра фінансів Сергій Марченка, що закладений у проекті держбюджету-2021 прогноз середньорічного курсу 29,1 грн/дол був погоджений з НБУ, Ю. Гелетій наголосив, що “ця цифра взята з макропрогнозу Мінекономіки”, і “жодних форматів, процедур чи регламентів, згідно яких НБУ мав би її погоджувати, не існує” (цитата).

“У цьому контексті можу сказати одне: у НБУ немає ніяких таргетів по курсу. Наша позиція – знову ж таки жодних таргетів по курсу та виключно рух in line з ринковими трендами. Загалом чим менше уваги до курсу, тим краще. Бо є значно важливіший показник – інфляція. Від нього залежить і купівельна спроможність громадян, і вартість кредитів для бізнесу та населення”, - сказав Ю. Гелетій.

“НБУ не буде жодним чином підтримувати чи-то девальваційний, чи-то ревальваційний рух курсу. Ми не збираємося заважати гривні рухатися у той бік, куди її будуть штовхати ринкові сили. Якщо гривня буде лише девальвувати, то про яку довіру до національної валюти можна говорити, чи варто тоді розраховувати на дедоларизацію і дешеві кредити? Це риторичне питання”, - констатував заступник глави Нацбанку.

Оцінюючи ревальвацію гривні в 2019 році на 15%, Ю. Гелетій зауважив, що це, безумовно, було суттєве коливання, водночас  “з урахуванням припливу валюти від нерезидентів, ринок визначав у той час саме такий курс”, і “НБУ при цьому підвищив рівень індикативу по інтервенціям до $50 млн, тобто збільшив свою присутність на валютному ринку” (цитата).

“Якщо ми побачимо такий тренд [у 2021 році] з суттєвою пропозицією валюти, його варто буде розглянути на монетарному комітеті НБУ та відповідно обговорити, якою має бути реакція Нацбанку: на основі яких саме параметрів коливань ми маємо вийти на ринок та згладити їх.

<...> Мені зараз не хотілося б оцінювати дії попередників [у 2019 році]. Є питання стратегії, а є питання тактики. Стратегічно ми маємо дозволяти гривні коливатися в обидва боки. Але є тактичні параметри, які ми регулярно розглядаємо на засіданнях Комітету монетарної політики. Це питання того, які обсяги нашої участі, за яких умов ми виходимо чи не виходимо на ринок, що має бути тригером для наших інтервенцій і так далі. І це не догматичні речі, ми можемо їх змінювати, якщо це сприяє виконанню наших головних цілей – ціновій і фінансовій стабільності, а також сприянню економічного розвитку”, - зазначив Ю. Гелетій.

Коментуючи ж заяви політиків, що на ринку ОВДП була сформована “фінансова піраміда”, заступник глави НБУ розповів, що як в минулому заступник міністра фінансів був присутній на відповідному засіданні фінкомітету ВР, де обговорювалося це питання. “На мою думку, мої колеги якісно перевели дискусію у професійне русло та обґрунтовано пояснили, чому це не так”, - резюмував Ю. Гелетій.