"ГарПок" - Кабміну: поділіть 10,25 млрд грн кредитів держбанків між виробниками електроенергії

Все про економіку та фінанси

ДП "Гарантований покупець" звернулося до прем`єр-міністра з проханням прийняти урядове рішення щодо розподілу між НАЕК "Енергоатом" і виробниками е/е з ВДЕ 10,25 млрд грн кредитних коштів держбанків, пише "Енергореформ" з посиланням на лист директора ДП "Гарантований покупець" Костянтина Петриківця на ім`я глави Кабміну.

За інформацією директора ДП, наразі "ГарПок" розподіляє кошти, що отримуються від "Укренерго", між "Енергоатомом" і ВДЕ згідно з алгоритмом, затвердженим Нацкомісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Відповідно до цього алгоритму, "ГарПок" повинен виплатити з 10,25 млн грн кредитних коштів держбанків "Енергоатому" - 3,15 млрд грн і ВДЕ - 7,1 млрд грн.

Водночас Меморандум, підписаний Кабінетом Міністрів і НКРЕКП з асоціаціями виробників "зеленої" електроенергії влітку 2020 року, передбачає виплату "зеленій" генерації до кінця 2020 року 40% заборгованості на суму 8,98 млрд грн. Ця сума перевищує ту суму - 7,1 млрд грн, - яку "ГарПок" може виплатити ВДЕ з 10,25 млрд грн кредитів держбанків відповідно до чинного алгоритму. 

Нагадаємо, 16 січня НКРЕКП наказала ДП "Гарантований покупець" направити не менше 50% отриманих від НЕК "Укренерго" за рахунок залучення кредитів держбанків на 10,25 млрд грн, на погашення заборгованості перед ДП "НАЕК" Енергоатом ".

Перед цим прем`єр Денис Шмигаль заявив, що попереднє рішення по розподілу 10,25 млрд грн кредитів під держгарантії, отриманих НЕК "Укренерго" від трьох держбанків для погашення її заборгованості перед "Гарантованим покупцем", передбачає рівний поділ коштів між "Енергоатомом" і ВДЕ-генерацією.

Глава уряду уточнив, що при такому підході сторони в результаті отримають, приблизно, по 5,1 млрд грн.

Разом з тим, як повідомлялося, 15 січня НКРЕКП зняла з розгляду проект постанови про розподіл ДП "Гарантований покупець" отриманих від НЕК "Укренерго" коштів в рамках кредитів держбанків на суму 10,25 млрд грн на погашення заборгованості 2020 роки перед електрогенерацією.

Згідно з попереднім проектом рішення на сайті регулятора, ДП "Гарантований покупець" пропонувалося кошти, отримані від ПрАТ НЕК "Укренерго" в рамках кредиту, наданого Ощадбанком, Укргазбанком та Укрексімбанком, направити на погашення заборгованості, накопиченої у 2020 році перед виробниками електроенергії, крім заборгованості перед виробниками ресурсу з альтернативних джерел.

НКРЕКП вперше почала розгляд цього питання на засіданні 31 грудня 2020 року, з тих пір кілька разів його переносила. Ініціатива регулятора була піддана критиці з боку профільних і бізнес-співтовариств. Зокрема, профільні ВДЕ-об`єднання заявили, що позиція НКРЕКП в питанні розподілу кредитних коштів НЕК "Укренерго", передбачених на погашення її заборгованості перед ДП "ГарПок", суперечить нормам законодавства і повноважень регулятора і закликали зняти це питання з розгляду.

Раніше ряд бізнес-співтовариств виступив категорично проти запропонованого рішення, наполягаючи на погашенні за рахунок цих коштів 40% боргів перед ВДЕ до 1 серпня 2020 на суму близько 9 млрд грн.