"Гарантований покупець" очікує дефіцит 24-31 млрд грн для виплат по "зеленому" тарифу

Все про економіку та фінанси

В.о. президента НАЕК "Енергоатом" Павло Павлишин заявив, що з початку 2020 року борг держпідприємства "Гарантований покупець" перед "Енергоатомом" за поставлену електроенергію склав 2,8 млрд грн, при цьому за лютий борг збільшився на 1,8 млрд грн, пише "БізнесЦензор".

За словами глави П. Павлишина, таким чином за продану електроенергію "Енергоатом" отримав лише половину коштів. Глава "Енероатома" підкреслив, що відсутність своєчасної та повної оплати електроенергії привела до дефіциту коштів на виконання виробничої програми, на оплату свіжого ядерного палива і призвела до повної відсутності фінансування інвестпрограми за статтею "Капітальне будівництво".

"Це означає, що компанія отримає штрафні санкції від постачальників і підрядників у вигляді пені, а якщо ситуація терміново не вирішиться, то вже в березні у нас можлива нестача коштів на сплату податків і заробітної плати", - зазначив П. Павлишин.

У свою чергу глава Держатомрегулювання Григорій Плачков зазначив, що є побоювання, що фінансовий дефіцит компанії може привести до невиконання запланованих заходів з переоцінки безпеки і унеможливить надання дозволу на пуск енергоблоків АЕС після виконання планового попереджувального ремонту, зокрема - ЗАЕС-5, у якого в травні завершиться проектний термін експлуатації.

Генеральний директор ВП "Енергоатом-Трейдинг" Сергій Бєдін нагадав, що 1 березня вступили в силу нові Правила на ринку електричної енергії, які дали "Енергоатому" право участі на балансувальному ринку з урахуванням технологічних особливостей енергоблоків АЕС. Він повідомив, що заяву про приєднання до договору про участь у балансувальному ринку "Енергоатом" вже подав в НЕК "Укренерго".

Як повідомлялося, в лютому "Енергоатом" заявив про порушення держпідприємством "Гарантований покупець" термінів оплати за поставлену електроенергію. У зв`язку з цим з 12 лютого "Енергоатом" обмежив продаж (відпуск) електроенергії з АЕС для "ГарПок".

У свою чергу "Гарантований покупець" прогнозує дефіцит коштів на виплати за "зеленим тарифом" виробникам електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) в 2020 році в розмірі 24-31 млрд грн.

У компанії зазначали, що затверджений Мінекоенерго прогнозний баланс об`єднаної енергосистеми України на 2020 рік передбачає, що "зеленої" енергії буде вироблено близько 9 млрд кВт-год, за яку "Гарантований покупець" повинен буде заплатити близько 46 млрд грн.

"З огляду на обсяг договорів, які "Гарантований покупець" уклав з кандидатами в виробники по "зеленому" тарифу, і оперативну інформацію, в поточному році може відбутися стрімке зростання обсягів виробництва електроенергії з ВДЕ. За експертними оцінками, генерація" зеленої "електроенергії може перевищити 12 млрд кВт-год. ​​Сума виплат по "зеленому" тарифу в такому випадку буде досягати близько 58 млрд грн", - зазначалося в повідомленні.

За оцінками "Гарантованого покупця", в першому випадку реалізація отриманої від виробників ВДЕ електроенергії принесе компанії близько 19 млрд грн, ще 3 млрд грн держпідприємство зможе направити на виплати за "зеленим тарифом" за рахунок власного прибутку. Таким чином дефіцит коштів для розрахунків за вироблену з ВДЕ електроенергію складе 24 млрд грн.

Якщо ж вартість електроенергії за "зеленим" тарифом досягне 58 млрд грн, від її реалізації можна буде теоретично отримати 24 млрд грн. З урахуванням 3 млрд грн прибутку "Гарантованого покупця" дефіцит коштів для розрахунків досягне 31 млрд грн.

У компанії нагадали, що різницю між вартістю електроенергії за "зеленим" тарифом і доходами "Гарантованого покупця" зобов`язаний покривати оператор системи передачі (ОСП) - ПрАТ "НЕК" Укренерго ".

"Таким чином, нестача коштів для оплати послуги є дефіцитом оператора системи передачі, що в свою чергу унеможливлює повні і своєчасні розрахунки "Гарантованого покупця" за електроенергію за "зеленим" тарифом", - наголошувалося в повідомленні.

Так, на кінець лютого заборгованість "Укренерго" перед "Гарантованим покупцем" становила 2,5 млрд грн: 0,6 млрд грн за січень і 1,9 млрд грн за 20 днів лютого.

За даними ДП "Гарантований покупець", в 2019 році воно заплатило за "зелену" електроенергію 15,8 млрд грн.

Зокрема, за липень 2019 року виплати по "зеленому тарифу" склали 3,1 млрд грн, за серпень - 3,4 млрд грн, за вересень - 3,1 млрд грн, за жовтень - 2,2 млрд грн, за листопад - 2,2 млрд грн, за грудень - 1,8 млрд.

Всього з 1 липня по 31 грудня 2019 року виробники електроенергії з поновлюваних джерел виробили 3 129 МВт-год електроенергії і продали її "Гарантованому покупцю".

Як повідомлялося, за останніми оцінками Мінекоенерго, прогнозований на 2020 рік дефіцит держпідприємства "Гарантований покупець" для виплат по "зеленому тарифу" складе 19 млрд грн.

У листопаді 2019 року Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища розрахувало кілька сценаріїв розвитку ситуації з нестачею в 2020 році коштів для виплат альтернативної генерації. Тоді за розрахунками відомства дефіцит міг становити від 10,4 млрд грн до 13,5 млрд грн.

За даними міністерства, виробництво електроенергії нетрадиційними джерелами (ВЕС, СЕС, біомаса) зросла в 2019 році в 2,1 рази - до 5,54 млрд кВт-год, що склало 1,7% всієї генерації.

За розрахунками НКРЕКП в 2019 році обсяг виплаченого зеленого тарифу складе 18 млрд грн, а в 2020 році, без зміни ситуації - 42,5 млрд грн.

Таким чином, генерація ВДЕ в 2020 році може спожити 20% коштів електроенергетичного ринку при загальній частці генерації 6-7%.