Гарантований мінімальний дохід і накопичувальні пенсії: що записали в Меморандумі з МВФ

Все про економіку та фінанси

У Меморандумі з МВФ влада України зобов’язалася вдосконалити програми соціальної допомоги “для створення мережі соціального захисту з високою адресністю (прив’язаної до рівня доходів), доступної, яка може ефективно підтримувати бідні та вразливі домогосподарства”.

“За сприяння Світового банку ми плануємо: (i) консолідувати відібрані існуючі програми допомоги в нашу схему гарантованого мінімального доходу (ГМД), збільшивши при цьому розмір програми; (ii) поєднувати програму ГМД з активною політикою на ринку праці; (iii) впроваджувати вдосконалення інформаційної системи управління для підвищення верифікації отримувачів соціальних програм для покращення адресності. Ми також вживатимемо подальших кроків для забезпечення стійкості соціальних фондів, у тому числі шляхом упорядкування адміністрування цих фондів”, - йдеться в документі.

У ньому також заявлений намір влади впроваджувати заходи пенсійної реформи, запроваджені у 2017 році, “спрямовані на забезпечення кращих пенсій при цьому забезпечуючи фінансову стабільність пенсійної системи”.

“Ця реформа мала на меті захист людей похилого віку від бідності, уповільнення припливу нових пенсіонерів внаслідок створення стимулів для більш пізнього виходу на пенсію, застосування єдиних підходів щодо пенсійних виплат незалежно від професійної приналежності та забезпечення стимулів для участі в пенсійному страхуванні та сумлінної сплати страхових внесків.

Ми утримаємось від: (i) запровадження нових спеціальних пенсій або пільг; (ii) подальшого дискреційного збільшення виплат; та (іii) прийняття змін, які б призвели до зниження ефективного віку виходу на пенсію. Ми забезпечимо, що будь-які запропоновані законодавчі зміни, які збільшуватимуть пенсійні видатки, будуть супроводжуватися середньостроковим аналізом фіскального впливу та визначенням джерел сумірних ресурсів.

<...> Підвищення пенсій буде мати форму: (i) більш ранньої дати індексації пенсій та (ii) одноразових додаткових пенсійних виплат малозабезпеченим пенсіонерам, та пенсіонерам похилого віку (80 років і старше).

<....> Ми будемо прагнути того, щоб у середньостроковій перспективі виплати пенсіонерам наближалися до статистично виміряних прожиткових мінімумів, та щоб дати щорічної індексації пенсій були визначені у Законі про загальнообов’язкове пенсійне страхування.

Крім того, ми продовжуватимемо співпрацю з нашими партнерами з розвитку, щоб створити необхідні передумови для запровадження добре регульованих приватних накопичувальних пенсійних схем”, - констатується в Меморандумі.