Фіскалізація: законопроект про РРО готовий до 2-го читання

Все про економіку та фінанси

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради розглянув до другого читання законопроект №1073 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг”.

В оновленій редакції документу серед іншого пропонується підвищити річний ліміт доходу для “спрощенців” другої групи з нинішніх 1,5 млн грн до 2,5 млн грн.

Крім того, передбачається, що до 1 жовтня 2020 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не будуть застосовуватися платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн, крім тих які здійснюють:

- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.

Також планується, що з 01.10.2020 по 01.01.2021 реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не будуть застосовуватися платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами - підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих які здійснюють:

- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- роздрібну торгівлю уживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД)
- діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
- діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
- діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
- реалізацію текстилю (окрім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

“У разі перевищення платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою - підприємцем) в календарному році обсягу доходу 1 млн грн, застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов`язковим.

Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб`єкта господарювання як платника єдиного податку", - йдеться в законопроекті.

Глава фінкомітету ВР Данило Гетманцев заявив, що “з весни 2020 року ми плануємо фіскалізувати декілька галузей, які несуть найбільший ризик ухиляння від податків – це насамперед продаж ювелірних виробів, ресторанний бізнес та торгівля електронним обладнанням з гарантією” (цитата).

“Саме там великий бізнес найчастіше видає себе за малий, - зауважував Д. Гетманцев. - Що стосується процедури обліку операцій – ніяких дорогих касових апаратів не знадобиться. Йдеться про звичайний мобільний додаток, схожий на програми інтернет-банкінгу. Така система видаватиме електронні чеки, які покупець зможе отримати, наприклад, через e-mail або мессенджер”.

Нагадаємо, раніше передбачалося, що сфера застосування реєстраторів розрахунковий операцій суттєво розшириться через зобов`язання підприємців другої, третьої та четвертої групи з 1 січня 2021 року застосовувати РРО, незважаючи на обсяг доходів. Передбачалося, що в 2020 році РРО також зможуть не використовувати платники єдиного податку другої-четвертої груп із числа ФОП незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. Однак планувалося, що це полегшення впродовж вказаного перехідного періоду не діятиме стосовно тих платників єдиного податку, які здійснюють низку видів діяльності. Як випливає з вище описано, РРО-вимоги дещо пом`якшені.