ФГВФО не знайшов покупців на стадіон "Чорноморець" навіть за 228 млн грн

Все про економіку та фінанси

13 травня відбувся черговий безрезультатний аукціон Фонду гарантування з продажу одеського стадіону “Чорноморець”. Попри те, що в ході нього ціна знижувалася з 1,14 млрд грн до 228 млн грн, покупців не знайшлося.

Як писав Finbalance, в січні ФГВФО продавав стадіон “Чорноморець” за 366,6 млн грн. Однак і тоді покупців не знайшлося, хоча відповідний пул активів включав також права вимоги “Імексбанку” за 40 договорами, укладеними з юрособами (заборгованість за ними сягає 13,2 млрд грн, з них по тілу кредитів – 7,2 млрд грн, решта 6 млрд грн – відсотки).

Стадіон «Чорноморець» - найбільший на півдні України. Комплекс будівель та споруд включає в себе спортивну частину стадіону: чаша стадіону з футбольним полем, VIP-ложі, допоміжні приміщення; бізнес-центр з рестораном загальною площею 10 758 м2; фітнес-центр загальною площею 4300 м2; готель загальною площею 9 817 м2; підземний паркінг для транспортних засобів; інші будівлі та приміщення згідно з його технічним паспортом.

Остання повна реконструкція стадіону відбулася 2011 року. Стадіон «Чорноморець» дозволяє розмістити на трибунах понад 34 тис осіб. Значна частина трибун захищена від опадів.

У жовтні 2019 року Фонд гарантування заявляв, що за даними організатора торгів (ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн»), інтерес до згаданого пулу активів виявляли “близько десяти потенційних інвесторів, половина з яких іноземні” (цитата). “Представники деяких міжнародних груп нещодавно побували в Одесі аби оглянути стадіон та його інфраструктуру”, - констатували у ФГВФО.

Контекст

За даними Фонду гарантування, вкладникам "Імексбанку" (був підконтрольний Леоніду Клімову) в межах гарантійної суми було виплачено 4,2 млрд грн (91,2% запланованих виплат). Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку - 9,3 млрд грн.

ФГВФО повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становила менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон "Чорноморець".

ФГВФО констатував, що за кілька місяців до визнання "Імексбанку" неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон, тоді як незалежні оцінювачі оцінили його на рівні 1,2 млрд грн.

Фонд уточнював, що отримав стадіон "Чорноморець" як заставу по кредитах пов`язаних компаній, які видав "Імексбанк".

За даними НБУ, станом на листопад 2019 року борг "Імексбанку" по рефінансуванню становив 3,3 млрд грн.

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по відповідним кредитам виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

Про судові спори довкола стадіону "Чорноморець" - тут, про банкрутство структур, пов`язаних з Клімовим (у т.ч. вимоги НБУ і ФГВФО), - тут і тут.