ФГВФО готовий продати стадіон "Чорноморець" за 171 млн грн

Все про економіку та фінанси

На 22 травня запланований “голландський” аукціон Фонду гарантування з продажу центрального стадіону «Чорноморець» та супутніх нежитлових будівель, розташованих в Одесі за адресою вул. Маразліївська, 1/20. Актив перебуває на балансі Імексбанку. Торги - на електронному майданчику FFN.

Початкова ціна реалізації – 1,14 млрд грн. У ході торгів вона може знизитися до 171 млн грн.

Як писав Finbalance, нещодавно ФГВФО намагався продати вказаний актив за 228 млн грн, але покупців не знайшов.

Загальна площа нежитлової нерухомості, що продається єдиним лотом, - 80 289 м2. Стадіон «Чорноморець» - найбільший на півдні України. Комплекс будівель та споруд є унікальним спортивним об`єктом та включає в себе:

- спортивну частину стадіону: чаша стадіону з футбольним полем, VIP-ложі, допоміжні приміщення;
- бізнес-центр з рестораном загальною площею 10 757,90 м2;
- фітнес-центр загальною площею 4 300,00 м2;
- готель загальною площею 9 817,00 м2;
- підземний паркінг для транспортних засобів;
- інші будівлі та приміщення згідно з функціональним призначенням об’єкту.

Остання повна реконструкція стадіону відбулася 2011 року. Стадіон «Чорноморець» дозволяє розмістити на трибунах понад 34 000 осіб. Значна частина трибун захищена від опадів.

У жовтні 2019 року Фонд гарантування заявляв, що за даними організатора торгів (ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн»), інтерес до згаданого пулу активів виявляли “близько десяти потенційних інвесторів, половина з яких іноземні” (цитата). “Представники деяких міжнародних груп нещодавно побували в Одесі аби оглянути стадіон та його інфраструктуру”, - констатували у ФГВФО.

Контекст

За даними ФГВФО, вкладникам "Імексбанку" (був підконтрольний Леоніду Клімову) в межах гарантійної суми було виплачено 4,2 млрд грн (91,2% запланованих виплат). Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку - 9,3 млрд грн.

ФГВФО повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становила менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон "Чорноморець".

ФГВФО констатував, що за кілька місяців до визнання "Імексбанку" неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон, тоді як незалежні оцінювачі оцінили його на рівні 1,2 млрд грн.

Фонд уточнював, що отримав стадіон "Чорноморець" як заставу по кредитах пов`язаних компаній, які видав "Імексбанк".

За даними НБУ, станом на листопад 2019 року борг "Імексбанку" по рефінансуванню становив 3,3 млрд грн.

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по відповідним кредитам виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

Про судові спори довкола стадіону "Чорноморець" - тут, про банкрутство структур, пов`язаних з Клімовим (у т.ч. вимоги НБУ і ФГВФО), - тут і тут.