ДПС: ФОП може вільно витрачати кошти з бізнес-рахунків "за умови сплати всіх податків"

Все про економіку та фінанси

Державна податкова служба в базі “ЗІР” (у підкатегорії 104.11) опублікувала роз’яснення, в якому констатується, що фізична особа – підприємець “має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством”, пише “Дебет-Кредит”.

Як зазначається у роз’ясненні податківців, відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року №436-IV із змінами та доповненнями, підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Водночас ст. 44 ГКУ визначено, що підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

“Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством”, - резюмується в роз’ясненні ДПС.

Нагадаємо, в січні ДПС констатувала, що “Національний банк України заборонив ФОПам витрачати кошти з підприємницьких рахунків на власні потреби” (цитата).

“Тепер ви не зможете розплачуватися в супермаркеті з підприємницької картки.

Після сплати податків, зборів та інших платежів ФОП можуть перерахувати кошти з підприємницьких рахунків на непідприємницькі рахунки.

З них можна використовувати гроші на власні потреби”, - йшлося в повідомленні ДПС, з посиланням на постанову Нацбанку від 27.12.2019.

Згодом Нацбанк заявив, що скасував норму щодо порядку використання поточних рахунків фізосіб-підприємців та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, що містила постанова правління Нацбанку №162 від 27.12.2019.

"Вимога Національного банку здійснювати за поточними рахунками ФОПів лише ті розрахунково-касові операції, що не пов’язані із власними потребами, та право перераховувати кошти на власний рахунок після сплати усіх податків та зборів, викликала нерозуміння у бізнес-спільноти під час її застосування.

Прислухаючись до думки банків та їхніх клієнтів, Національний банк скасував цю норму, аби усунути маніпуляції і можливі перешкоди для діяльності підприємців", - йдеться в заяві Нацбанку.

"Ми призупиняємо цю норму, тому що це стосується фактично податкової служби, – зауважив голова НБУ Яків Смолій під час прес-брифінгу 16 січня 2020 року. – І я надіюся, що ми з податковою найближчим часом з`ясуємо, як правильно донести цей меседж до ринку, щоб не було подібних спекуляцій».

Відповідне рішення містить постанова правління НБУ №7 від 15.01.2020 “Про внесення зміни до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів”.

Ця постанова набрала чинності з 17 січня 2020 року.

"Водночас позиція Національного банку, як і раніше, залишається незмінною. З 2003 року діє норма, що поточні рахунки фізичних осіб не можуть використовуватися для проведення операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю. Оскільки банківська система має бути захищена від ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, Національний банк обговорить з Державною податковою службою механізми, спрямовані на мінімізацію таких ризиків", - резюмував тоді НБУ.