ДП "Гарантований покупець" заявляє про борг "Укренерго" на 13,3 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними ДП "Гарантований покупець", з початку 2020 року воно придбало у виробників електроенергії за «зеленим» тарифом близько 3470 МВт/год електроенергії. На 22 травня 2020 року на користь відновлювальної генерації сплачено понад 5,7 млрд грн. При цьому, електроенергію січня і лютого сплачено на 100%. За «зеленим» тарифом за березень та квітень підприємство розрахувалося частково, пише "Економічна правда".

За його даними, причина несвоєчасного виконання зобов’язань перед ВДЕ (відновлюваними джерела енергії) – заборгованість перед "Гарантованим покупцем" з боку ПрАТ «НЕК «Укренерго».

"НЕК «Укренерго» порушує порядок оплати послуг Гарантованого покупця з початку 2020 року. Компанія не здійснила жодного платежу на користь держпідприємства за послуги, надані у квітні та травні", - зауважує "Гарантований покупець".

За його даними, загальний борг НЕК «Укренерго» наразі складає 13,3 млрд грн, з яких 0,4 млрд грн – за січень; 2,6 млрд грн – за лютий; 3,0 млрд грн – за березень; 5,9 млрд грн – за квітень; 1,4 млрд грн – за травень.

"Погашення заборгованостей з боку НЕК «Укренерго» є основним джерелом коштів для виконання зобов’язань "Гарантованого покупця" з оплати придбаної електроенергії", - додає ДП "Гарантований покупець".

Контекст

На початку травня ДП "Гарантований покупець" оцінювало свій борг перед виробниками електроенергії на 12,1 млрд грн, у т.ч. 7,2 млрд грн - перед відновлюваними джерелами енергії, 4,8 млрд грн - перед “Енергоатомом”, 166 млн грн - перед Укргідроенерго. Разом з тим, як зазначалося, борг "Укренерго" перед ДП “Гарантований покупець” перевищив 11,7 млрд грн.

"Цей ефект призвів до того, що “Енергоатом” обмежує відпуск електроенергії нашому підприємству. У лютому обмеження становили 25% від того, який повинен був бути рівень поставки, а в березні і квітні - 40%. Такий же обсяг очікується і в травні", - зазначали в ДП "Гарантований покупець".

За інформацією цього держпідприємства, Укргазбанк та Ощадбанк готові надати йому кредити на 3,4 млрд грн під держгарантії.

ЄБРР заявляв про готовність надати кредитну підтримку для “Укренерго”, щоб частково покрити його дефіцит коштів.

На початку цього тижня в.о. міністра енергетики Ольга Буславець заявляла про борг перед "зеленою" генерацією на 9 млрд грн.

У кінці лютого ДП "Гарантований покупець" прогнозувало дефіцит коштів на виплати за “зеленим” тарифом у 2020 році в розмірі 24-31 млрд грн.

У Міненерго наводили прогноз, що в 2020 році сума виплат виробникам електроенергії за «зеленим» тарифом складе понад 52 млрд грн (без ПДВ), а обсяг додаткової надбавки таким виробникам до ринкової ціни на електричну енергію у 2020 році перевищить 33 млрд грн.

“Як наслідок, прогнозується поява значного дефіциту ДП «Гарантований покупець», що відповідає за здійснення оплати виробникам за «зеленим» тарифом, в обсязі близько 26 млрд грн залежно від ціни на ринку «на добу наперед» та курсу євро. Така ситуація призведе до затримки із розрахунками з виробниками за «зеленим» тарифом”, - констатували в Міненерго.

За даними відомства, на початок травня 2020 року, незважаючи на зимовий сезон і низький коефіцієнт використання встановленої потужності сонячних електростанцій, обсяг заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробниками за відпущену в 2020 році електричну енергію вже становив 7,2 млрд грн (без урахування третьої декади квітня).

Міненерго зауважувало, що “враховуючи створені державою правові, організаційні та економічні стимули”, впродовж останніх років в Україні спостерігається стрімке зростання встановлених потужностей об’єктів відновлюваної енергетики. Зокрема, потужність об’єктів, які використовують ВДЕ (відновлювані джерела енергії) зросла на 30% (+0,3 ГВт) за 2017 рік, на 66% (+0,9 ГВт) за 2018 рік, та майже втричі впродовж 2019 року (+4,3 ГВт).

На кінець І кварталу 2020 року встановлена потужність об’єктів відновлюваної енергетики, що приєднані до об’єднаної електроенергетичної системи (ОЕС) України, становила близько 6,9 ГВт, не враховуючи великі гідгоелектростанції, об’єкти з ВДЕ на окупованих територіях (0,6 ГВт) та малі сонячні електростанції приватних домогосподарств (0,6 ГВт).

За 2019 рік частка виробленої з використанням з ВДЕ, включно з великими гідроелектростанціями, електричної енергії у загальному енергетичному балансі країни склала 8,7%, що значно перевищує закладений в Енергетичній стратегії України на період до 2035 року показник – 7% у 2020 році, повідомляли в Міненерго.

У квітні Міненерго заявило про кризу неплатежів на ринку електроенергії.

У середині травня в.о. глави відомства Ольга Буславець констатувала, що дефіцит коштів в енергетичній галузі (з урахуванням боргів минулих років) сягає 78 млрд грн.

За даними НКРЕКП, "зелена" енергетика, виробляючи 8% електроенергії, забирає 26% грошового обороту на ринку.

Як зазначалося, за 2019 рік "зелена" генерація в Україні зросла на 11,6 % і на кінець квітня її потужність досягла в 7117 МВт. Ще близько тисячі МВт планується ввести до липня.

За оцінками НКРЕКП, якщо ситуація буде розвиватися в тому ж напрямі й будуть реалізовані всі заплановані проекти, то вже у 2021 році на ВДЕ буде припадати 57% грошей при частці у виробництві на рівні 19%.

За даними ДП "Гарантований покупець", в 2019 році воно заплатило за "зелену" електроенергію 15,8 млрд грн.

Зокрема, за липень 2019 року виплати по "зеленому тарифу" склали 3,1 млрд грн, за серпень - 3,4 млрд грн, за вересень - 3,1 млрд грн, за жовтень - 2,2 млрд грн, за листопад - 2,2 млрд грн, за грудень - 1,8 млрд.

Як повідомлялося, 14 травня 2020 року Кабмін на переговорах з інвесторами у ВДЕ (відновлювані джерела енергії) запропонував проект меморандуму, який передбачає зниження "зеленого" тарифу для сонячних електростанцій на 25%, для вітроенергетичних - на 12,5% без продовження термінів дії цього тарифу.

Згідно з документом, терміни введення в експлуатацію СЕС обмежуються 1 липня 2020 року, ВЕС - 1 липня 2021 року. Ті, хто введе свої об`єкти в експлуатацію після зазначених строків, зможуть взяти участь в аукціонах на квоти підтримки виробництва електроенергії з ВДЕ.

Міненерго заявляло, що Світовий банк підтримує намір уряду відтермінувати введення в експлуатацію новихелектростанцій, що працюють на відновлюваних джерелах енергії.

За прогнозом "Укренерго", виробництво електроенергії в 2020 році порівняно з 2019 роком знизиться на 7,1% до 143,09 млрд кВт-год.

Виробництво електроенергії атомними електростанціями (АЕС) скоротиться на 11,2% до 73,7 млрд кВт-год, тепловими електростанціями (ТЕС) - на 13,45% до 38,872 млрд кВт-год, а виробництво електроенергії теплоелектроцентралями (ТЕЦ) збільшиться на 2,2% до 11,108 млрд кВт-год. Гідроакумулючі і гідро-електростанції (ГАЕС і ГЕС) скоротять виробництво електроенергії на 19,3% до 6,349 млрд кВт-год. При цьому очікується збільшення виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в 2 рази до 11,375 млрд кВт-год.

Відповідні обсяги виробництва електроенергії зафіксовано в прогнозному балансі, який Міненерго оновило в кінці квітня.